Cesta do hlbín duše voliča fašistov

Autor: Miroslav Makyta | 16.2.2020 o 13:37 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  780x

Volič, ktorý volí fašistov je fašista, z tohto pohľadu je celá záležitosť jednoduchá a priamočiara. Nebude to však také jednoduché.

Povedzme si úprimne, Kotlebova strana mala byť dávno zrušená. To by však museli stáť na druhej strane barikády seriózni vyšetrovatelia, prokurátori a napokon aj sudcovia, ktorí skôr nevidia činy a verbálne prejavy tejto strany. Ich hra na slepcov je oveľa nebezpečnejšia, než prejavy straníkov a prívržencov na námestiach, internete a napokon aj v parlamente, lebo strážiť demokratické princípy je ich pracovnou povinnosťou.

Volič ĽSNS nie je len jednoduchý, primitívny hulvát, za akých ich má väčšina obyvateľstva. Sú to v mnohých prípadoch diplomovaní inteligenti, pracujúci, slušní ľudia, žijúci svoj každodenný život, starajúci sa o seba a svoje rodiny. Prečo sa potom odlišujú od ostatných voličov a prikláňajú sa k radikálnym riešeniam, ktoré im ponúka Kotlebova strana  ?

Keď si odmyslím skutočných náckov, ktorí majú svoje fašistické názory vo svojej DNA a zoberiem do úvahy len ich sympatizantov, tak tí napriek svojmu intelektu, uverili prostoduchým riešeniam. V ĽSNS však zmysluplné riešenia nefungujú ( program ), a ich voliči možno ani netušia, nevedia, že ich hlas je cestou ku xenofóbii, intolerantnosti a rasizmu.

História by nás mala učiť, opak je však pravdou, mnohí naši obyvatelia to majú v génoch, sú zakomplexovaní, závistliví a netolerantní. Slovenský štát, ku ktorému sa tak hrdo hlásia, nevznikol z prirodzenej túžby obyvateľstva po svojej samostatnosti, hoci bol tento aspekt v predvojnových časoch veľmi silný. To len Hitler využil naše sny, a obrazne povedané, podhodil kosť, a my sme mu na to skočili. Treba však poznamenať, že ani Tiso nemal veľa možností, keď súhlasil s Hitlerovým plánom.

Naše pohnuté dejiny si v súčasnej pokrútenej dobe dokážu mnohí ľudia vysvetliť po svojom. Voličovi tejto strany nejde o historické súvislosti, navzdory svojej inteligencii,  nechce riešiť minulosť krajiny, jedinou hnacou silou je frustrácia, únava a neschopnosť.

Sú frustrovaní doterajším vývojom v našej krajine. Neustále počúvajú o zlodejstvách a rozkrádaní, sú znechutení spoločenskými udalosťami, zasahuje ich to a nevedia si pomôcť. Chcú žiť v usporiadanej krajine, a majú na to plné právo.

Sú unavení politickým systémom, potrebujú poriadok, domobranu, silného vodcu. Majú tendencie k militantnosti, uniformovanosti, napriek odmietaniu Severoatlantického paktu, čo je určite nepochopiteľným paradoxom.

Sú istým spôsobom individuálne neschopní, potrebujú viacej štátu, riadenia, len aby neniesli za seba zodpovednosť. Vyhovuje im stratenosť v štátnom systéme, imponuje im zoštátnené vlastníctvo.

Všetko sme tu už mali. Naprieč dejinami sme prežili fašistickú krajinu, v mene Boha kresťanské tmárstvo podobné inkvizícii, štátne socialistické vlastníctvo, morálne zbedačený národ, frustráciu, beznádej, nenávisť k inakosti.

ĽSNS ( predtým súdom zrušená Slovenská pospolitosť ) je od počiatku extrémistická strana, ktorá priamo či nepriamo potiera základné ľudské práva, chová sa šovinisticky a pod rúškom serióznej politiky prináša program, ktorý sa nápadne ponáša na program Národno-socialistickej nemeckej robotníckej strany ( NSDAP ). Aj Hitler začiatkom 30-tych rokov sľuboval na prvý pohľad jednoduché, rýchle riešenia a dobre vieme, čo tento jeho národný socializmus ( nacizmus ) napokon dokázal...

Kotlebovci idú v podobnom scenári, sčítanému človeku je to úplne evidentné, kto trochu pozná históriu, vidí silné paralely. Pokiaľ, samozrejme, človeku nevadí ľudácky režim Slovenského štátu, skutočne chápe vznik Slovenského štátu a vníma rozdiel medzi režimom, ktorý propaguje ĽSNS a demokratickým zriadením.

Mňa teší, že je tu demokracia a aj vďaka nej môžu existovať podobné názory. Lebo keby tu vládli komunisti alebo fašisti, nebolo by to možné. Naša krajina prežila obe zriadenia a mne je smutno, že tak rýchlo zabúdame.

Program Kotlebovcov treba čítať s porozumením a v kontexte ich vyjadrovania a konania pláva ich program na tenkom ľade, za všetkým, čo hovoria sú v pozadí znaky extrémizmu, rasizmu a nacizmu ( fašizmu ).

Keďže máme demokraciu, každý si môže voliť koho chce, ale potom musí niesť za svoje rozhodnutia zodpovednosť. A mne sa nechce veriť, že desatina voličov netuší, čo činí... A ak sa mýlim, tak je niečo pokrivené v duši voliča fašistov...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozprávky SME

Robert Roth číta pre SME rozprávku Cínový vojačik

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Blackout je nateraz odvrátený

Matovič už nie je pred Bonaparte a má vážiť slová.


Už ste čítali?