Platy naše každomesačné

Autor: Miroslav Makyta | 13.6.2018 o 12:06 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  1050x

Už mesiac a pol nie je tajomstvom základná hrubá mzda na trhu práce, firmy ( okrem štátneho sektora ) sú povinné zverejňovať tieto údaje.

Pre uchádzačov o prácu, ale nielen pre nich, je skúsenosť so zverejňovaním nanajvýš zaujímavá. V plnej nahote sa ukázala bieda slovenských platov. Napriek tomu, že priemerná mesačná mzda dosiahla v prvom štvrťroku 2018 hodnotu 955 Eur, mediánová mzda dosiahla hodnotu 762 Eur. Medián je presný stred, je to hodnota, ktorá rozdeľuje výberový súbor ( štatisti urobili prieskum na vzorke 13 368 zamestnávateľov a podnikateľských subjektov, ktorí zamestnávajú spolu 1 140 791 zamestnancov ) a zistili, že polovica ľudí zarába 762 Eur a menej a druhá polovica 762 Eur a viac. V hrubom.

Moje skromné meranie je totožné. 762 Eur je vskutku priemerná hrubá mzda všetkých ponúk práce na všetkých portáloch. Sú v tom pozície v obchodnej, finančnej i priemyselnej sfére, ktoré generuje trh práce. Z tohto pohľadu sa chváliť, že onedlho prekročíme na Slovensku priemernú magickú hranicu 1000 Eur,  je úplne scestná.

Toto číslo má význam, ak pripočítame k základnej mzde 762 Eur všetky možné príplatky a nadčasy, ktoré je v princípe zamestnávateľ nútený robiť, aby dokázal vyžiť. Celý systém je nastavený len na tomto atribúte, je preto logické, že naši pracujúci robia najviac nadčasových a víkendových zmien z celej EU.

Rozoberme si príklad. Pri hrubej mzde 762 Eur zamestnanec zaplatí na odvodoch 102,10 Eur, zamestnanec za neho zaplatí 268,20 Eur ( preto cena práce 1030,20 Eur ). Potom zaplatí daň 125,38 Eur. Čo napokon dostane zamestnanec ?

534,52 v čistom.

Nehovoriac o tom, že zo svojej čistej mzdy zaplatí zase štátu na spotrebnej dani 19 % zo všetkých tovarov a služieb, ktoré si zaobstará.

Zamestnávatelia sú ako bleskozvod pri nevôli pracujúcich sťažujúcich sa na nízke platy.  Zlíznu si to prví, je to logické. Na jednej strane nariekajú, že nemá kto robiť, na druhej strane razantným spôsobom platy nezvyšujú. Nemá však v tomto procese poriadne špinavé ruky aj štát ? Argumentovať neustálym zvyšovaním minimálnej mzdy je nezmysel, z minimálky má aj tak najväčší osoh štát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Patrik Herman: Rakovine nebránime systémovo, prevencia je o náhode

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

OBJEKTÍV

Jednoduchá animácia ukazuje rýchlosť svetla. Vydržíte ju pozerať?

Na videu putuje svetlo zo Zeme na Mars.


Už ste čítali?