Zomrel pán prezident...

Autor: Miroslav Makyta | 15.10.2016 o 18:29 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1073x

História sa nikdy nemýli. Kto povýši skromnosť, ľudskosť a demokratické princípy nad zlo, nenávisť, moc a korupciu, ten vždy v povedomí ľudí zvíťazí.

Historici a ostatní bádatelia udalostí dávno minulých sa zhodnú v jednom... prezident Michal Kováč bol vždy na strane demokracie a slušnosti  a predovšetkým si dokázal získať popularitu ľudí, hoci bol zvolený parlamentom.

V časoch prezidentovania prvého demokratického prezidenta sa udiali bezprecedentné udalosti, ktoré zostali ako rany v dušiach skutočných vlastencov a demokratov tohto štátu. Nikto nikdy predtým ani potom nedokázal takým hrubým spôsobom pošliapať demokratické princípy, ako vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Jeho pochlebovači na čele s predsedom parlamentu Gašparovičom a tlupou zaslepených poslancov za všemocnej podpory zmanipulovaných voličov, dokázali brutálnym spôsobom rozdeliť spoločnosť. Dodnes si pamätám, ako som si v jednej krčme dovolil povedať svoj názor na praktiky predsedu vlády a rozvášnila sa taká debata, že som musel skoro utiecť... Nikdy som si nepomyslel, že ma tieto dávno „zabudnuté“ udalosti takto vyprovokujú, ako sa to stalo pri úmrtí prezidenta Kováča.

Len zhovadilá spoločnosť sa nedokáže poučiť z vlastných chýb. Napriek všetkým zákonom, ktoré sa dajú vyložiť rôznymi spôsobmi, je načase postaviť sa pravde zoči-voči a povedať si ju: toto je zlé, toto je dobré, toto je morálne, toto nemorálne.

Mečiarove amnestie posunuli štátny terorizmus pod ochranu ústavy a postavili zásadnú otázku. Môže v zákone chýbať morálny princíp ? Nie. Preč s takým zákonom, ktorý potiera morálku, hoci je ústavný !

Súčasný prezident a ostatní kondolujúci dostatočným spôsobom apelovali na kompetentných, aby prehodnotili svoje postoje k nemorálnym amnestiám, nech sú akokoľvek právnicky obhajované, a v záujme vyššieho princípu ich zrušili. Bolo by to povzbudzujúce pre spoločnosť, ktorá sa systematickým spôsobom dlhodobo ženie do pokrivenej spoločnosti. Súčasní pohlavári majú jedinečnú možnosť vyrovnať sa so zlom a povýšiť štátne záujmy nad osobný prospech.

Nepozvaním Mečiara na pohreb sa tento dostal na smetisko dejín, morálnym právom bol oficiálne zbavený pôct, čo je určite bolestivý akt pre samoľúbeho bývalého predsedu vlády. Jeho konanie je zapísané do demokratického vnímania ako neprijateľné a dehonestujúce pre slušného občana. Gašparovič ako skompromitovaný bývalý predseda parlamentu mal „šťastie“ v tom, že bol prezidentom ( tie vyhral v druhom kole práve nad Mečiarom v roku 2004 ) Osobne sa nazdávam, že mal byť vylúčený zo smútiacich hostí pohrebu ako jeho bývalý chlebodarca.

Nastal čas. Nastal čas zrušiť Mečiarove amnestie. Niektorí demokratickí poslanci sa roky neúnavne snažia o tento akt, lenže bezvýsledne. Najnovšie úsilie by mohlo znamenať posun. To by však tí, ktorých drží Mečiar za gule, museli nájsť silu a nebojácnosť. Lebo príde chvíľa, kedy po nich neštekne ani prašivý pes. História sa totiž nikdy nemýli...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marián Leško: Bugár sa po prvý raz ocitol na zlej strane histórie

Po vražde novinára sa spoločnosť na vládne strany pozerá inak a je legitímne žiadať predčasné voľby, tvrdí novinár Marián Leško.

KOMENTÁRE

Odkláňanie pozornosti

Nečakané hlásenie organizátorov, že odstupujú od piatkového pochodu, je optikou koalície prvá dobrá správa.


Už ste čítali?