Schizofrénia gréka Zorbu

Autor: Miroslav Makyta | 10.7.2015 o 0:22 | Karma článku: 7,31 | Prečítané:  756x

Kniha o grékovi Zorbovi je plná právd o umieraní a zmysle života. Hovorí o nerozhodnosti a pochybnostiach, ale aj o hrejivej poetike a múdrosti hlavného predstaviteľa.

Zorbovi potomkovia však strácajú vieru v samých seba a utápajú sa v životnom omyle. Najaktuálnejšie grécke názory na vyriešenie katastrofálnej situácie krajiny sú upotené a zmätočné. Presne v duchu posledných mesiacov, odkedy nová grécka vláda hrá schizofrenický vabank s obyvateľmi vlastného štátu. Strácajú súdnosť, ich nekompetentnosť je zarážajúca, populizmus  ohromujúci a drzosť donebavolajúca.

Možno si niekto povie, prečo by mali znášať diktát Bruselu, prečo by sa mali podriaďovať veriteľom... Legitímnejšia otázka je - prečo nie. Prečo by nemali znášať konsolidácie, prečo by nemali znášať uťahovanie opaskov, keď si donekonečna volili populistov a politických dobrodruhov..? Treba si uvedomiť, že Gréci vkročili do eurozóny podvodom a rovnakým podvodom sa snažia uhrať najlepší výsledok. Donekonečna naťahujú čas, keď im tečie do topánok, zvolajú referendum, ktoré je napokon absolútne bezpredmetné a ani grécka vláda ho neakceptuje ( absurdnou udalosťou týždňa je demisia ministra financií ). Ak by referendum vláda akceptovala, dobrovoľne by vystúpila z eurozóny a rozťala by gordický uzol, s ktorým sa trápia bezzubí európski hodnostári.

Európski predstavitelia sú iní kaliber, tí vytrvalo hrajú pred polmiliardovým obecenstvom hazardnú hru o politickú prestíž, ako vybŕdnuť zo šlamastiky minulých nesprávnych rozhodnutí  natrieskať do Grécka vagón peňazí. Hľadajú najlepšie ospravedlnenie, aby to ich voliči zožrali a vôbec ich netrápi osud balkánskej krajiny.

Ekonomiku nikto neoklame, určite sa to dá v krátkodobom horizonte, ale donekonečna to nejde. Podvodné konanie sa napokon stane podvodom a populizmus populizmom. Grék Zorba plače... Milovník života a tancujúceho slnka vyšiel do ulíc a nadáva na zlých “európanov“, ktorí ho chcú ukrátiť o dôchodok alebo plat, o životnú úroveň. Nikto netvrdí, že je uťahovanie opaskov jednoduché, naša krajina to vie už dve desaťročia...  Predovšetkým však apelujem na múdru tvár Zorbu, aby si uvedomil, koho politické sľuby počúva a či sú reálne. A na čí účet leží na pláži, a tancuje syrtos pri západe slnka s gyrosom medzi zubami...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marián Leško: Bugár sa po prvý raz ocitol na zlej strane histórie

Po vražde novinára sa spoločnosť na vládne strany pozerá inak a je legitímne žiadať predčasné voľby, tvrdí novinár Marián Leško.

KOMENTÁRE

Odkláňanie pozornosti

Nečakané hlásenie organizátorov, že odstupujú od piatkového pochodu, je optikou koalície prvá dobrá správa.


Už ste čítali?