Zvoliť prezidenta je najľahšia vec

Autor: Miroslav Makyta | 12.3.2014 o 17:22 | (upravené 12.3.2014 o 17:27) Karma článku: 13,41 | Prečítané:  437x

Súčasný prezident končí a všetci si úprimne vydýchnu. On tiež. Musí toho mať dosť, hlavne ak ho všetci kritizujú pre jeho skomoleniny slovných spojení. Alebo ničnerobenie. Alebo pre servilnosť k strane Smer. Alebo že v jeho porevolučnej politickej kariére stál vždy na strane kontroverzných politikov, ktorí ľudí viacej rozdeľovali než spájali. Alebo… To stačí ! Po desiatich rokoch bude prezident Gašparovič minulosťou a to je dobrá správa.

Neviem kto si onedlho sadne do prezidentského paláca, ale mal by to byť konečne niekto, ľudovo povedané, normálny. Človek pevného charakteru, schopný spájať, stáť za občanmi tohoto štátu, mal by byť vizionár a predovšetkým slušný človek. Možno si želám veľa, ale to občania vždy pred voľbami…

Nebudem rozoberať kandidátov, ktorí nemajú reálnu šancu zvíťaziť a ani ju nikdy nemali. Prečo išli do politického ringu vedia len oni sami, podľa mňa mali triezvejšie odhadnúť svoje šance a premárnené peniaze dať radšej na charitu. Ale sú to ich peniaze a ich rozhodnutia. V každom prípade preferencie 0,1 percenta by som dosiahol aj ja, keďže sme rozvetvená rodina, možno by som mal aj 0,2. Keď im však stačí do rozhlasového mikrofónu alebo televíznej kamery neustále čítať rovnaký text, nech majú tých svojich 5 minút slávy…

Sú tu však aj relevantní kandidáti... Zatiaľ najsilnejší Róbert Fico položil kandidatúrou hlavu na klát, prípadný neúspech bude bolieť všetkých jeho spolustraníkov, ale najviac jeho samého. Tieto voľby sú totiž prelomom v jeho politickej kariére a on si to uvedomuje. Buď sa zašije do prezidentského úradu odkiaľ bude neobmedzene vládnuť štátu, lebo nebuďme naivní, on bude aj smerácky „tieňový“ premiér. Ale hlavne sa zbaví ťarchy osobnej zodpovednosti, čo je jeho najväčšou prioritou. Alebo prehraje a tým mu voliči vystavia červenú kartu, z ktorej sa ťažko vylíže. Viem o čom hovorím, už sme tu takého mali, kto plačlivým hlasom spieval do kamier… A tento mladý Mečiar dopadne rovnako.

Možno by bolo ozaj najlepším riešením zvoliť si skutočne nezávislého kandidáta Andreja Kisku, muža, ktorý prišiel z iného sveta ako politického a táto nová krv by priniesla čerstvý vzduch do našej politickej reality show. Sprvu nesmelý v diskusiách sa postupne preberá a začína šíriť okolo seba nezvyčajný úsmev a pohodu, že má človek pocit, akoby to tí politici naschvál všetko komplikovali, len aby sa pre ľudí nedalo nič urobiť.

Kandidát Ľudovej platformy Pavol Hrušovský je s prepáčením omyl tejto platformy a uvedomujú si to aj signatári tohto rozhodnutia. Určite mu nepomohla ani dobre načasovaná Ficova lesť s ústavnými zákonmi, na ktoré kádeháci skočili ako kura na sopeľ.

Radoslav Procházka sa vyprofiloval na uznávaného právnika, kterému rozumia aj obyčajní ľudia. Hovorí zrozumiteľnou rečou, občas používa slovník mladých, len sa príliš vyhraňuje voči stredopravým kolegom, hoci súperom v druhom kole môže byť len Fico. Vedel by som si ho predstaviť ako prezidenta o pár rokov, potom bude určite uvážlivejší.

Milan Kňažko je silný v dialógoch, dokáže vystihnúť podstatu problému, nie je suchár a v politickom živote mnohokrát presvedčil, že sa oplatí bojovať za skutočné hodnoty. Vo volebnej kampani dokázal dať za pravdu aj Ficovi aj jeho oponentom a to je dobrý znak kooperácie s našim širokým politickým spektrom.

Koho budeme voliť ? Moja voľba je jasná. Je jasná od začiatku oznámenia kandidatury. Budem voliť Kňažka. Ak nepostúpi do druhého kola, tak volím Ficovho oponenta.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?