Politici, rómsky problém nie je problém

Autor: Miroslav Makyta | 14.10.2012 o 12:21 | (upravené 14.10.2012 o 12:34) Karma článku: 11,21 | Prečítané:  1120x

Ak si naši politici svojou nečinnosťou myslia, že zmierňujú napätie, tak sa mýlia. Rómska agenda medzi občanmi silnie a politici už nemôžu zatvárať oči. Byť politickým diletantom je ľahké, ale konkurencia je veľmi veľká, takže by sa naši volení zástupcovia mali konečne zobudiť.

Vymožiteľnosť práva v tejto otázke je veľkým problémom a štát akceptuje protiprávny stav. Impotentné slovenské orgány neumožňujú výkon vlastníckeho práva a usadlíci si žijú na cudzích pozemkoch, lebo im túto možnosť štát pred storočiami umožnil. Žijú si tam bezstarostne a štátnej moci to vôbec neprekáža. Nepotrebuje nič meniť, vyhovuje im tento stav, nechce strkať prsty do osieho hniezda. Systém umožňuje benevolentný prístup k sociálnej pomoci, policajti bránia výkonu vlastníckych práv, resp. nedostatočne ochraňujú majetky obyvateľov a to všetko pod kuratelou politikov.

Je jasné, že to rómski spoluobčania nemajú ľahké. Ich nedostatočné vzdelanie a nedostatok pracovných príležitostí z nich robí závislých na štáte. Chápem aj to, že to nemajú ľahké ani vo výchove detí. Často krát sú zneužívaní niektorými štátnymi psychológmi, ktorí bez problémov odpravia deti do špeciálnych škôl, hoci tam nepatria. Lenže – za väčšinu problémov si môžu sami. Lebo to takto chcú.

Splnomocnenec pre rómsku komunitu Miroslav Pollák nominovaný pravicovou vládou ma sklamal v priamom prenose na našom zastupiteľstve totálnou neschopnosťou, keď sa riešil prípad neprispôsobivých obyvateľov v susedstve Oskara Dobrovodského. Ale nie som si istý, či mám veriť aj novému Pollákovi. Jeho stopy vedú od tretiemu sektora a vlastní ľudia znevažujú jeho tézy, čo nepridáva na dôvere. Predstavil síce 10 opatrení, ale väčšinou ide len o represie ( čo je síce tiež dôležité ). Dúfam, že sa všetci dočkáme konkrétnejšieho materiálu a hlavne z čoho sa celá agenda bude financovať.

Degradovať rómske etnikum na odpad je absolútne neprípustné. Táto cesta nikam nevedie. Lenže ak zmiernime slovník a opýtame sa: kto sa neúnavne snaží vytriediť týchto občanov zo spoločnosti ? Nie sú to hlavne samotní Rómovia, ktorí síce voľakedy dostali pozemky od štátu ( bytovky ), ale nikdy nemali potrebu začleniť sa do normálneho života ? Nie sú to napokon Rómovia, ktorí sa naučili len pýtať a nič nedávať ? Samozrejme, nie všetkých treba hádzať do jedného vreca, sám poznám mnoho Rómov, ktorí sú slušní a žijú z poctivej práce. Dokonca sa celý problém dostal do absurdnej polohy, že majorita sa bojí pomenovať problém, lebo bude konfrontovaná s rasizmom ! Až sem dospela naša spoločnosť.

Ktosi povedal, že Kotleba musí prehrať, ale ak prehrá, bude ešte horšie. Zrejme by to malo byť mementom pre našich politikov, ktorí majú oprávnený mandát na riešenie problémov. Nám nepomôže francúzsky model vyhnania rómskeho obyvateľstva, lebo tí naši sú našimi občanmi. Nepomôžu nám ani krčmové názory, ani Kali - Gašparové tendenčné tlačovky, že občianske nároky na vlastné pozemky sú protiprávne ( Krásna Hôrka ) a to len preto, aby polícia nemusela nič robiť, presne v duchu alibizmu. Lebo alibizmus bolo aj stráženie ulice na Družstevnej ulici v Malackách, čo daňoví poplatníci aj poctivo zaplatili...

Problémy v Malackách, Handlovej, Partizánskom, Žiari nad Hronom, Žehre... ( a mnohých iných miest ) sú zrkadlom neschopnosti lokálnych a štátnych úradníkov, ktorí nechcú riešiť tieto problémy. Nechcú ! Spoločnosť ich naučila strkať hlavu do piesku a oni to tak robia, lebo sa stali obeťou štátnej doktríny, ktorá ich naučila báť sa pomenovať problém. Lenže ak nepovieme nahlas, že cigánka bez práce má sociálne dávky 1070 Eur ( a napríklad neplatí za lieky v lekárni ), tak sa nikam nepohneme ! Očakávam, že súčasná vláda odstráni túto neprávosť a hoci Petrovi Pollákovi ( a jeho šéfovi Kaliňákovi ) príliš neverím, budem mu držať palce.

Ľudia nepotrebujú konflikt medzi pravicou a ľavicou, toto je už prežitok, ľudia potrebujú ozajstné riešenia. Koho v súčasnom svete zaujímajú žabo-myšie vojny, ak sa neriešia reálne problémy občanov !? V tomto mizernom svete sa bez politickej vôle nikam nedostaneme... Takže je na občanoch, aby vyvolali v politikoch politickú vôľu a donútili dobre platených zástupcov konať. Ak sa tak nestane, zaženú bezmocných ľudí do náručia slabomyseľného extrémizmu.

Istý čas som bol v kontakte s Rómami, rozprával som sa s nimi, chodil som do ich príbytkov, vysvetľoval im pravidlá, riešil ich problémy, žartoval s nimi... a títo ľudia mi uverili. Vážil som si to. Aj preto, lebo som vedel, aké je ťažké získať si priazeň cigánskeho obyvateľstva a mne sa to podarilo. Viete prečo ?

Na nich platia len dve veci: presné pravidlá a tvrdá ruka. Ak chcem, aby dodržiavali pravidlá, musím im ich dokonale vysvetliť. To vysvetľovanie trvá aj týždne. Neustálym opakovaním rôznych možností a jasných pravidiel im umožní lepšiu orientáciu vo svete rodiny, práce a peňazí.

V Spišskom Hrhove vymysleli projekt pre všetkých. Aká úžasná myšlienka donútila pracovať v obecnej firme neprispôsobivých. Ak máš dlh, poď si ho odpracovať, ak sa ti chce robiť, poď medzi nás...

Cigáni potrebujú školy, prácu, pravidlá a pocit dôležitosti. Veď ako my ostatní.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?