Cigánsky folklór

Autor: Miroslav Makyta | 29.4.2012 o 12:09 | Karma článku: 25,52 | Prečítané:  6869x

Dvanásťročný chlapec napadol svojho rovnako starého kamaráta a dvakrát ho porezal na ruke... Vodič autobusu bol zbitý presilou výrastkov kvôli cigarete... Deti prepadávajú starších ľudí, bijú ich, opĺzlo im nadávajú... Krádeže sú na dennom poriadku... Sme v Plaveckom Štvrtku, najväčšej rómskej osade v Bratislavskom kraji. V tom kraji, ktorý je príliš bohatý, aby mohol čerpať finančné prostriedky z EÚ na riešenie rómskej otázky. Asi by ani tie nepomohli. V iných krajoch ich čerpať môžu a nepomáha to...

Títo ľudia žijú v čiernych stavbách a elektrickú prípojku majú všetci. Elektrárne tvrdia, že nemusia zo zákona skúmať, či pripájajú k sieti čiernoty. Myslím čierne stavby. Domy so satelitmi stoja na vysokotlakovom plynovode a v blízkosti Štátnej prírodnej rezervácie. Na otázku, prečo postavili domy na plynovode odpovedali, že žiadny plyn nevidia. Kompetentní z prírodnej rezervácie už rezignovali na výrub dreva od pásu hore, mrzí ich len brutálny výlov rýb... V tomto Slovakistane sa nedá naplniť zákon. Porušuje sa jedna radosť a úrady postihnuté náhlou slepotou nekonajú a pohadzujú si problém ako horúci zemiak.

Voľakedy sa prideľovali popisné čísla aj čiernym stavbám, čo bolo rovnako porušením zákona. Teraz si čierne stavby Rómovia označujú rovnakými číslami domov, z ktorých pochádzajú. Takže pod jedným číslom je zopár stavieb a v nich býva neúrekom ľudí. Problém je, že sa zlegalizovať po vzoru mocných spod Slavína nedajú, lebo ležia v rizikovom území a to sa prieči verejnému záujmu. Samospráva chcela zlikvidovať nelegálne stavby v zmysle stavebného zákona, ale prokurátor napadol toto rozhodnutie, lebo sa nedokázali identifikovať vlastníci domov, ktorí sa síce k vlastníctvu hlásia, ale nemajú o tom žiadny doklad a preto, že neexistujú geometrické plány a identifikácia samotných stavieb. Nuž, Slovakistan.

V osade žijú štyri rozhádané skupiny, ale aj príslušníci majoritného obyvateľstva. Celkom asi 700 obyvateľov, ale presný počet sa vzhľadom k zvyklostiam komunity nedá určiť. Odsťahovať ich z osady a vytvoriť im nízkonákladové bývanie je určitým riešením, ale stroskotáva na vhodných obecných pozemkoch a neochote komunity spolupodieľať sa 20-timi % na nákladoch. Situácia je neúnosná, lebo dlhy osady na vode a odvozu smetí prevyšujú sumu 10 tisíc eur. Majorita sa právom pýta, prečo oni musia platiť tieto služby, keď iná skupina obyvateľov nemusí... Problém prehlbujú aj niektoré mimovládky, ktoré slepo chránia neprispôsobivých občanov oháňaním sa ľudskými právami, pritom niekedy zabúdajú, kto je diskriminovaní.

Niektorí Rómovia by aj pracovali, ale načo... Mladé ženy majú zavčasu mnoho detí s mladými mužmi, ale do rodných listov vlastných detí nahlasujú za otcov starých, chorľavých mužov, niekedy vlastných svokrov. Aby sa rýchlejšie dostali k vdovskému a sirotskému dôchodku, ktorý nie je zanedbateľný. Štedrý sociálny systém umožňuje všetko. Len to chce dobrý nápad a absenciu kontroly.

Všetci politici a štátni úradníci radšej pichnú hlavu do piesku, len aby ich niekto neobvinil z rasizmu. Podobne sa tvári polícia, ktorá bude radšej strážiť 24 hodín denne neprispôsobivých z Družstevnej v Malackách, ako by mala zabezpečiť pokojný život slušných obyvateľov Plaveckého Štvrtka. Čo sa všetci zbláznili, keď čakajú na extrémistov ?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?