Vydieranie a zastrašovanie v malackej nemocnici

Autor: Miroslav Makyta | 24.4.2012 o 13:39 | (upravené 24.4.2012 o 13:53) Karma článku: 8,54 | Prečítané:  1830x

Posledné mediálne vystúpenia majoritného akcionára Nemocničnej a.s. sú zarážajúce. Tvrdí, že musia zatvoriť v malackej nemocnici Ústavnú pohotovostnú službu a lôžkové oddelenia a prepustiť 60 sestričiek. Z tomuto obmedzeniu služieb ich vedú posledné kroky mestského zastupiteľstva z 19. apríla kde poslanci zaviazali primátora, aby žiadal zastaviť podpisovanie dodatkov k zmluvám sestier a preskúmal dôvody zavedenia jedno eurového poplatku za odbornú ambulantnú starostlivosť. V Malackách to vrie, na sociálnych sieťach bežia ohnivé debaty, ale ja by som problém rozdelil na dva.

Na ten prvý verejne poukazujú pacienti už od začiatku roka a poukázal som naň v mojom blogu z 19.marca. V konečnom dôsledku mi nejde ani tak o poplatok 1 euro ( prednedávnom boli dôvody na zavedenie poplatkov lepšia zdravotná starostlivosť, teraz sú to platy pre sestričky – a zákon o ich mzdách už platil ), ale o vydieračské praktiky pri objednávaní pacientov. Nie je predsa mysliteľné, aby mal pacient za nevyjasnených podmienok dve alternatívy. Buď pôjde na odborné vyšetrenie o pár mesiacov, alebo po zaplatení cca. 10, 15, 20 či 50 eur môže byť vyšetrený v krátkom čase. Predpokladám, že takto zaplatené vyšetrenie si dajú preplatiť aj zdravotnou poisťovňou. Ak by som mal nábeh na vážnejšiu chorobu a nemal peniaze, možno mi už o pár mesiacov ich vyšetrenie nebude treba... Poznám mnoho prípadov, keď pacient nezaplatil a šiel na vyšetrenie do Bratislavy. Pýtam sa, je odborné vyšetrenie, ktoré požaduje praktický lekár nadštandardnou službou, keď si za to pýtajú peniaze ?

Druhý problém je dedičstvo predchádzajúceho ministra zdravotníctva, ktorý zanechal zákon o platoch sestier a lekárov. Teraz polemizovať nad nedostatkom finančných prostriedkov na mzdy a obchádzať zákon podpisovaním nových pracovných zmlúv ( už dávno tu mala byť kontrola z Inšpektorátu práce ) mi pripadá podivné. Vyhrážaním sa v malackej nemocnici ( aj inde ), že z tohto dôvodu bude obmedzená zdravotná starostlivosť je scestné. Každý podnikateľ vie, že musí platiť vyššie odvody, ak sa zákonne zdvihne minimálna mzda. A ak mu to nevychádza, tak jednoducho skončí s podnikaním. Chcem povedať, že zákon treba dodržiavať, nech je akýkoľvek. Určite nikto nechce, aby nemocnica v Malackách skončila ( slúži 80-tisícom občanov zo Záhoria ), ale ak má niekto na zvážanie lekárov do práce a z práce taxíkom z okolitých miest, určite má aj na mzdy.

Je mi smutno z neľahkého osudu pacientov a sestričiek, lebo sa nevedomky stali obeťou grobianskeho zdravotníckeho systému na Slovensku. Máme tu stále bohatšie zdravotné poisťovne a nemocnice majú existenčné problémy... Máme tu politikov, ktorí zákonnými normami zabezpečujú, aby sa zo zdravia vlastných občanov stal predajný produkt. Ak to zúžim na Malacky, neodvážim sa predpovedať ako dopadne tento problém. Ale šéfovia nemocnice by určite mali rýchlo zabudnúť na metódy zastrašovania a vydierania. Na čo by určite nemali zabudnúť je fakt, že im chodia peniaze z povinných zdravotných odvodov...

P.S.
Vo štvrtok 26. apríla bude na túto tému zasadať Predstavenstvo spoločnosti Nemocničná a.s., ktorá prevádzkuje Nemocnicu v Malackách.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?