Eštebáci pri korytách

Autor: Miroslav Makyta | 20.4.2012 o 6:55 | Karma článku: 25,02 | Prečítané:  4898x

Raz musí skončiť absencia reflexie národa a budeme sa musieť pozrieť pravde do očí. Včera som bol na premiére nového slovenského filmu Eštebák, ktorý rozpráva o praktikách Štátnej bezpečnosti spred a po roku 1968. Film je pionierom danej témy a je prvou filmovou lastovičkou kultúrnej obci k zobrazeniu našich dejín. Lenže naša spoločnosť je širšia ako tá kultúrna a jej svedomie dostáva pomocou politických nominácií poriadne na frak.

Ako inak chápať kroky novozvoleného ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý poveril dočasným riadením legislatívnej sekcie ministerstva Pavla Ňuňuka. Tento ctihodný pán bol od roku 1980 do roku 1989 náčelníkom oddelenia pohraničnej stráže Vojenskej kontrarozviedky, t.j. III. správy ŠTB. Pracoval proti vonkajšiemu a vnútornému nepriateľovi štátu a nikdy neoľutoval svoje konanie. Dokonca by som povedal, že je stále hrdý na svoju prácu. Nehovorím, že na počiatku svojej kariéry velil vojakom neďaleko Matadorky, ktorí strieľali do utečencov, ako som bol svedkom mnohokrát počas internátnych nocí, ale voľba nového ministra mi pripadá nanajvýš nedôveryhodná.

Čo si má súdny človek pomyslieť o Drahoslavovi Machalovi, keď tento eštebák s exotickým krycím menom Pamír pracoval v rokoch 2002 – 2006 ako poslanecký asistent Miroslavovi Čížovi ? Tento pán pracoval od 70-tych rokov v Novom slove, čo bol týždenník Komunistickej strany a neskôr v komunistickom denníku Pravda a stal sa agentom ŠTB. Mečiarovská éra mu umožnila návrat v nacionalistickom rúchu, súčasný prezident Gašparovič sa nechal zvečniť jeho perom v neúspešnej knihe a Róbert Fico ho urobil svojim poradcom vo svojej prvej vláde.

Nedá sa obísť tretí do partie, ktorý zdanlivo nemá s politikou nič spoločné, ale bez nej by bol asi len druhoradým podnikateľom. Najväčší gorilí samec Jaroslav Haščák vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, kde sa nedostal hocikto. Práve jeho minulosť a minulosť jeho otca je veľkým otáznikom. Nehovoriac o tom, že pre jeho finančnú skupinu pracuje / pracoval v Čechách odsúdený šéf ŠTB generál Alojz Lorenc. Nuž, nepotvrdzujú vládne nominácie šéfa Penty do druhej Ficovej vlády ( Zvolenská, Malatinský ) opak Ficových deklarovaných cocakolových tvrdení ?

Otázkou namieste je, kedy sa konečne vysporiadame s eštebáckou minulosťou a uzavrieme túto smutnú kapitolu ? Kedy ich vyhodíme z lukratívnych korýt, ktoré priamo či nepriamo ovplyvňujú životy mnohých občanov tejto krajiny ? Ak nie sme schopní ako spoločnosť vyvodiť voči nim trestnoprávnu zodpovednosť, prečo ich neodsúdime aspoň morálne ? Prečo sa vôbec súčasní politici s nimi zapodievajú ? Kto vlastne reálne vládne tejto krajine ? Nie sú to eštebácke svinské praktiky ako vo filme Juraja Nvotu ?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?