Kleptokratická partokracia

Autor: Miroslav Makyta | 4.2.2012 o 1:08 | (upravené 4.2.2012 o 1:13) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1167x

Je to tak, pod týmto krkolomným názvom sa skrýva podstata súčasných problémov v spoločnosti. Politici a politické chobotnice kradnú zo štátneho a občania – voliči sa pokorne prizerajú...

Zdá sa, že idylickým pomerom po dvoch dekádach odzvonilo. Dnes nie je v kurze štrngot kľúčov, ale hádzanie banánov. Nie preto, že by sme boli banánová republika, ale ak sa nič nezmení, tak sa ňou veľmi rýchlo staneme.

Politici v našej krajine dávno stratili svoj morálny kompas. Skĺzli do ekonomických vôd hlbšie ako je prípustné a nemajú tendenciu ani vynoriť hlavu. Oni totižto nie sú vo vode, ale v močiari a ten ich už nikdy nepustí. Utopení v bahne, neustále klesajúci, hlásia svetlé zajtrajšky, lebo im nič nezostáva. Musia klamať, je to ich jediný argument.

V priebehu rokov si uzurpovali moc do takej miery, že slovami jedného nemenovaného politológa, zrejme robili zákony tak, aby mohla korupcia prerastať spoločnosťou a mohli z nej veselo ťažiť. Niet sa čomu diviť, financovanie politických strán je neustále zahalené v hmle a dosadzovanie politických nominantov nemá konca-kraja. Možno si to viacerí neuvedomujú, ale toto je tá metla, ktorá rozožiera spoločnosť ako rakovina. A od tohto problému sa odvíja aj Gorila.

Naša skur... pardón, skorumpovaná spoločnosť má jedinú šancu. Zbaviť sa zdiskreditovaných politikov a zvoliť novú krv. Nikto nikdy nezaručí, že budú lepší ako ich predchodcovia, ale to je daň za demokraciu. Tá niekedy bolí, ale treba to risknúť.

Prečítal som si Gorilu a je to ozaj najnižší suterén. Je to určitá symbolika, ale po súčasných demonštráciách mi napadá jediná myšlienka: príde víťazný február ? Chápem, že toto slovné spojenie môže evokovať nepríjemné pocity, ale v novodobých dejinách sa môže stať novým synonymom. Verím, že tieto horúce mrazivé dni dokážu mobilizovať odhodlaných k zmene.

Súhlasím s mierovými protestmi demonštrujúcich. Mali by poznať mantinely slušnosti, lebo len slušnosťou môžu vyzývať politikov k slušnosti. Mali by formulovať svoje požiadavky reálne, v zmysle platnej legislatívy a nie anarchisticky, ako je odklad volieb alebo odvolanie namočených členov vlády. Skôr by sa mali zamerať na tlak na politické strany, lebo len tie sú vinné v tejto kauze a len oni môžu zrušiť kandidujúcich politikov na svojich kandidátkach a napokon aj na prepotrebnú zmenu volebného zákona.

Premýšľal som, či majú protesty význam. Dávno viem, že áno ! Ľudia platia dane a majú dôvod, aby ich politici neokrádali. Je dôležité, aby ľudia pomohli svojimi aktivitami prebudiť spiacich poctivých a primäť ich k „neposlušnosti“. Lebo tí nezodpovední zodpovednosť dávno stratili.

V Chorvátsku, Izraeli, Nemecku súdili politikov. Len u nás sú zatiaľ nedotknuteľní a línia politici – polícia – prokuratúra - súdy je absolútne prehnitá ( najnovšia správa o bleskovom súdnom rozhodnutí voči Nicholsonovej knihe je bezprecedentným dôkazom, ako to u nás funguje ). Popretŕhať väčšinu zväzkov bude náročná cesta, ale len tá nás dokáže skutočne oslobodiť.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?