Kam s neprispôsobivými 3. časť – rozuzlenie ?

Autor: Miroslav Makyta | 2.12.2011 o 15:44 | (upravené 2.12.2011 o 15:58) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  1109x

Posledných 10 dní bolo hektických. Najprv sa verejnosť dozvedela, že sa v ich okolí má realizovať zámer, vybudovať lokalitu pre neprispôsobivých z Družstevnej a iných častí mesta, následne prišla petícia, ktorá 1260-timi podpismi vyjadrila ostrý nesúhlas dotknutej oblasti k zriadeniu nových lokalít, potom sa po búrlivej diskusii prerušilo rokovanie mimoriadneho mestského zastupiteľstva, aby prišlo k verejnému zhromaždeniu dotknutej oblasti s predkladateľom návrhu a napokon k samotnému pokračovaniu rokovania zastupiteľstva k téme. A výsledok, na ktorý čakali celé Malacky ?

Predkladateľ stiahol svoj návrh, čo považujem za doslova „štátnicky“ krok. Realizácia zámeru narazila na odpor obyvateľov sídliska Juh a priľahlých ulíc a je cťou predkladateľov, že stiahli svoj návrh. Mestské zastupiteľstvo zaviazalo Mestský úrad, aby vypracovalo návrhy riešenia problému.

Mestskí páni to budú mať veľmi ťažké. Niektoré sa však črtajú sami od seba. Napríklad, zriadením žumpy pre neprispôsobivých na Družstevnej ( chápem, že táto informácia je možno prekvapujúca ), tým pádom ich „prispôsobenie“ ( podľa vyjadrenia inkriminovanej rómskej rodiny ) je na dobrej ceste. Pravdou je, že v tomto hojnom počte je neúnosné, aby všetci žili na rovnakej adrese.

Zrejme bude treba rozdeliť rozvetvenú rodinu a takpovediac ju „rozhádzať“ po celom meste. Predpokladám, že v nej jestvujú časti rodín, ktoré sa chcú ozaj priblížiť majorite a spolunažívať, ako sa patrí a sluší. Možnosti tu sú, len to musí byť schválené za predpokladu striktného dodržiavania nájomných predpisov, ako to napríklad navrhoval predkladateľ ( ak nebudú pracovať, platiť nájom, posielať deti do školy ap. pôjdu nekompromisne na ulicu ).

Ďalšia možnosť je nestarať sa o nich a nechať ich „vyhniť“. Problémom je ich majetková účasť na rodinnom dome, takže toto riešenie je problematické. Mnoho obyvateľov mesta sa prikláňa k tomuto názoru, všetci majú dosť rôznych výpomocí štátu alebo samospráv pre neprispôsobivých...

Riešenie v Malackách sa mohlo stať precedensom. Mohli sme ukázať cestu celej krajine, ako sa vysporiadať s neprispôsobivými obyvateľmi. Aktívna skupina Ľudia pre Malacky okolo pána Říhu ( rastie z neho obratný politik ) vypracovala zámer, a nemuseli to urobiť. Urobili to len preto, lebo ich trápili neriešené problémy v meste. Je to správna cesta nebyť ľahostajným voči problémom mesta. Nevadí, že ich zámer nevyšiel, najdôležitejší je demokratický faktor na celej udalosti.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Johnson prekvapil a dohodol sa s EÚ na odchode

V sobotu zasadne britský parlament

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?