Rozprávka na dobrú noc pre môjho syna

Autor: Miroslav Makyta | 27.11.2011 o 12:18 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1035x

Bolo to v časoch, keď na náš trh prichádzalo stále väčšie množstvo rozprávok na videokazetách, keď sa v televízii vymenili naše rozprávky za americké a keď sa deti prestali kamarátiť s knižkami. V polovici deväťdesiatych rokov mal môj syn päť a mojou neutíchajúcou snahou bolo, aby poznal svet prostonárodných slovenských rozprávok, na ktorých som vyrastal ja. Keď som mu prečítal všetky detské knihy, čo sme mali doma, napadlo mi vymyslieť si rozprávku z našej skutočnej histórie. Tak raz večer pred spaním som mu vyrozprával tento príbeh...

V dávnych dobách vládol v krajine knieža Rastislav. Bol to múdry panovník, ktorý sa postaral o rozkvet celého kniežatstva. Bol aj dobrým bojovníkom, lebo musel neustále odrážať útoky znepriateleného suseda Ľudovíta Nemca.

Rastislav mal synovca a ten sa volal Svätopluk. Obaja sa nemali príliš v láske. Neustále sa hádali a hádali, až sa jedného dňa Rastislav rozhodol, že Svätopluka zabije. Pozval ho do svojho hradu, ale Svätopluk bol prešibaný a vytušil pascu. Predbehol Rastislava, zajal ho a odovzdal ho ich spoločnému nepriateľovi Ľudovítovi. Ten sa zaradoval, Rastislava hneď odsúdil, oslepol ho a uvrhol do temnice. Svätopluka odmenil a dal mu celé Rastislavove kniežatstvo. To sa mnohým veľmožom nepáčilo, tak Svätopluka zajali a obvinili zo zrady.

Tak sa dostal na panovnícky trón v kniežatstve Vilém. Ľudia ho však nemali radi a tak sa proti nemu vzbúrili. Usadili sa na hrade Devín a za vodcu si zvolili Slavomíra. Slavomír bol síce dobrý bojovník, ale nebol taký silný ako Rastislav alebo Svätopluk. Ľudovít Nemec spolu s Vilémom premýšľali, ako dobyjú Devín. Tak si povedali, že využijú Svätopluka a dajú mu armádu, aby porazil Slavomíra. Veď už raz zradil Rastislava, tak teraz môže bojovať aj proti svojim.

Svätopluk prišiel z nemeckou armádou k hradu Devín. Tam stáli bojovníci na čele zo Slavomírom a čakali na rozhodujúci boj. Lenže Svätopluk bol prešibaný. V noci sa sám vybral za Slavomírom a dohodli sa, ako porazia Nemcov. Nastal rozhodujúci boj, v ktorom slovanskí bojovníci zvíťazili a vyhnali Nemcov zo svojej krajiny. Ľudia sa v celej krajine radovali a zo Svätopluka urobili svojho kráľa. Kráľ Svätopluk potom vybojoval mnoho bitiek a celá krajina sa rozrastala. Tak vznikla Veľkomoravská ríša.Veľakrát som musel synovi rozprávať tento príbeh. Vždy som niečo zmenil, poprípade doplnil, takže to rozprávanie malo neustále charakter nepoznaného a atraktívneho. Možno si na to spomenie ak bude mať vlastné deti a vymyslí si aj on nejaký príbeh. Rozprávku ? Skutočnosť ? Veď je to jedno.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

SVET

‘Na Ukrajine bojujú nadrogovaní zombíci‘ je hoax

Rusi uviedli, že tam bojujú bojovníci s nadľudskými schopnosťami.


Už ste čítali?