Povinné zmluvné poistenie a dobré rady

Autor: Miroslav Makyta | 15.11.2011 o 10:04 | (upravené 15.11.2011 o 16:41) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  1620x

Azda bude so mnou každý súhlasiť, že povinné zmluvné poistenie ( PZP ) je pre rodinný rozpočet nechcené „zlo“. Toto „zlo“ tu bolo stále, dôležitým a nevyhnutným krokom sa dodnes javí liberalizácia poistenia od januára 2001, kedy prišlo na trh viacero poisťovní a začali ponúkať nový druh poistenia. Tento efekt pôsobí pozitívne na trh a od tej doby si môžu vodiči vybrať poisťovňu podľa ponúkanej ceny, kvality služieb či sympatií.

Úvodom treba podotknúť, že PZP je povinné zo zákona a jeho nezaplatenie, resp. neuzavretie vás oberie o 3300 Eur. Ako hodnoverný doklad o poistení sa pokladá tzv. „biela karta“. Biela karta totiž obsahuje všetky relevantné údaje o poisťovateľovi a držiteľovi vozidla, údaje o vozidle, ako aj dobu trvania poistenia. V praxi sa stáva, že motoristi nenosia kartu pri dokladoch, myslia si, že šek o zaplatení im vystačí. Nie je tomu tak, šek neobsahuje potrebné informácie, a dokonca policajti nemajú právo od vás takýto doklad žiadať.

Druhým dokladom je tzv. „zelená karta“, tá je jediným potrebným dokladom na cestách mimo nášho územia. Obe karty poisťovňa vystaví pri podpise zmluvy, popr. je povinná doručiť vám ich do 48 hodín.

Teraz sa bližšie pozrime, čo ponúkajú poisťovne na rok 2012. U nás býva tradíciou, že najdôležitejšia je cena, takže čím lacnejšia poistka, tým lepšie. V podstate sa s tým dá súhlasiť, doteraz totiž poisťovne ponúkali rovnaké krytie a služby. Budúci rok sa nesie v znamení rozšírených služieb, čo môže priniesť pri absencii malusu ( prirážky na spôsobené nehody ) zaujímavé súboje o klienta. Nebudem konkretizovať poisťovne, ale vodiči sa môžu tešiť na zvýšené poistné krytie za škodu na zdraví a živote na 5 miliónov Eur, za škody spôsobené na majetku na 1 milión Eur ( resp. 2 milióny ) a v neposlednom rade na krytie živelných pohrôm. Nevídaným javom sa stáva úrazové poistenie posádky vozidla, krádež vozidla či vandalizmus, alebo preplatenie ušlého zisku, ak príde k nehode - toto bolo výhradne len pri havarijnom poistení, teraz to prichádza aj do PZP.

V neposlednom rade bude na vodičov číhať neuveriteľné množstvo zliav, či už pri uzatvorení poistky online alebo v poisťovni. Tu by som sa pozastavil, nenechajte sa ohurovať rôznymi zľavami, porovnávajte len výslednú sumu. V niektorej poisťovni môžete dostať zľavy vo výške 85 % a v inej o polovice menej a predsa v nej budete platiť menšiu poistku.

Som zástancom poistnej turistiky, lebo si treba uvedomiť, že ak nedáte výpoveď, poisťovňa nemá motiváciu o vás bojovať. Dokonca je možné vrátiť sa do tej istej, v ktorej ste dali výpoveď, ale s výhodnejšou sumou. Verte mi, že väčšina poisťovní má pripravené aj lepšie ponuky ako sa na prvý pohľad zdá...

Ak sa rozhodnete zabojovať o svoje peniaze a chcete podať výpoveď, treba tak urobiť do 18. novembra, ak máte začiatok poistenia od 1. januára 2012. Ale pozor ! Výpoveď musí byť v poisťovni už v tento deň, nespoliehajte sa na dátum z pošty. Všeobecne platí, že výpoveď musí byť v poisťovni 6 týždňov pred výročným dňom ( to je dátum začiatku poistenia ). Výpoveď posielajte doporučene, popr. ju doručte osobne a žiadajte potvrdenie o doručení ( zväčša vám opečiatkovanú výpoveď skopírujú ).

Záverom len pripomínam, že PZP je dôležité „zlo“, ktoré vás chráni, ak spôsobíte nehodu. Nevzťahuje sa na materiálne alebo iné škody, ktoré si spôsobíte sami. Prajem vám cesty bez nehôd a nebojte sa vybojovať si lepšiu cenu poistenia na rok 2012.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?