Prečo sa z kresťanského demokrata stal sociálny demokrat ?

Autor: Miroslav Makyta | 16.10.2011 o 2:32 | (upravené 16.10.2011 o 2:38) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  1959x

Bol raz jeden demokrat. Kresťanský, hoci v dobách temna bol tento pojem nenávidený viac ako bolo únosné. V eufórii pohnutých dní štrngal kľúčmi a podieľal sa na posúvaní dejín. Predstavy, predsavzatia, túžby, všetky tieto faktory zohrávali veľkú úlohu v nasledujúcich rokoch. Stal sa komunálnym politikom, neskôr zohrával významnú úlohu aj vo veľkej politike. Čo sa stalo, že sa z kresťanského demokrata stal sociálny demokrat ?

Napriek predchádzajúcej otázke sa vráťme späť do minulosti. Tento demokrat, vyznávajúci všetky kresťanské hodnoty, spoluzakladateľ strany, hrdiacej sa prívlastkom demokratická, urobil zásadný krok, keď bol medzi navrhovateľmi, aby sa zlúčila DS z SDKÚ. Tento demokrat je dodnes presvedčený, že táto voľba bola správna a priznám sa, myslím si to aj ja.

O mňa tu však nejde. Aktívny politik si časom začínal uvedomovať, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Veď to poznáte z prírodopisných filmov, silnejší požiera slabšieho a odrazu sa všetko začalo meniť. Politika je sviňa a názory doposiaľ uznávané, akceptované, sa odrazu stáli nepotrebnými, hoci boli v straníckej línii a v línii demokratov, sila moci a túžba po nej začali hrať poznačenými kartami a náš demokrat strácal ilúzie ako ten povestný básnik.

Čas dokáže nahlodať všetko možné. Aj názor. Tento demokrat, prichádzajúci z časov temna, ubolený a utrápený, začína vidieť veci inými očami. Dôchodkový vek mu klope na chrbát a on vidí svet z väčšej výšky... Neustále uťahovanie opaskov v rekordne krátkom čase, hlavne aby bol deficit štátu menší, zabúdajúc na deficity občanov, neustále sa prehlbujúca nerovnosť rovnoprávnych občanov, neustále konfliktná spoločnosť stredopravých strán, ak sa dostanú ku korytu... Všetky tieto aspekty a mnoho iných, nevidených či nepublikovateľných, hlboko rania nášho demokrata a takto nahlodaný sa obzerá vôkol seba. Nie je to slepá, kariérna túžba, ako by si niekto myslel, jednoducho časom vidí veci inak. Síce stále kresťansky, ale už viacej sociálne. V nasledujúcich voľbách bude voliť sociálnych demokratov.

Prečo prišlo k tomu, že kresťanský demokrat bude voliť sociálnu demokraciu ?

( podľa skutočnej udalosti )Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?