Euroobčania hlasujú za euroval

Autor: Miroslav Makyta | 11.10.2011 o 10:40 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  836x

„Nezáleží na tom, že hlasujeme o eurovale ako posledný. Dôležité je, že sa zúčastníme.“ Vtipná poznámka má v sebe okázalú trpkosť. Slovensko je opäť na vnútropolitickom rázcestí a paradoxne to nespôsobil tlak opozície, ale prišlo to zvonku. Hlasovanie v EÚ o solidárnu výpomoc, na ktorej sa už zhodli všetky krajiny, sa blíži ku koncu. Väčšina našich ľudí bola proti, ale rýchle prieskumy verejnej mienky sa začínajú prikláňať na stranu vytvorenia eurovalu. Aj ja som bol proti, teraz som za. Možno som zmenil názor po nekonečných televíznych debatách, možno sa ozval pocit zodpovednosti za našu menu. Vonkoncom nie preto, aby náhodou nepadla súčasná vláda.

Situácia nie je o tučnom Grékovi a chudobnom slovenskom dôchodcovi. Je o našej mene a povesti. Nech sa nám to zdá akokoľvek divné, ale je načase vidieť veci komplexne. Euro je naša mena a jej pád by mal nedozerné následky. Ak by voľakedy padla slovenská koruna, nebol by to celoeurópsky problém. S eurom je to iné. Aj toto je cena za nekontrolovanú globalizáciu.

S Richardom Sulíkom súhlasím v mnohom, ale teraz už nejde o slovenskú spoluúčasť výpomoci zadĺženým krajinám prerátaným v eurách. Ide aj o našu povesť, o naše možnosti v EÚ. Aj o možnosť sprísňovať politiku v rámci EÚ voči nezodpovedným vládam.

Napokon, sami predsa získavame z eurofondov nemalé čiastky, neplníme maastrichtské dohody a som predsvedčený, že ak sa opäť dostane k nášmu slovenskému válovu sociálny demokrat, pomoc budeme potrebovať aj my. Stále častejšie sa ozývajú hlasy, aby sa zadĺženým krajinám odstrihla výpomoc vo forme eurofondov a súhlasím s tým. Čo ak bude naše negatívne rozhodnutie podobne potrestané ?

Nech už hlasovanie dopadne akokoľvek, dôležité je, aby si všetci zúčastnení uvedomili svoju zodpovednosť a pozreli sa na vec aj z perspektívy euroobčana. Či sa nám to páči alebo nie, aj my sme euroobčania.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?