Hodnotiaci systém polície

Autor: Miroslav Makyta | 5.10.2011 o 14:24 | Karma článku: 12,03 | Prečítané:  3156x

Z pozície občana som mu po voľbách uveril a možno aj väčšina policajtov. Ako každá inštitúcia po „smeráckom“ pôsobení potrebovala vyvetrať. Bohužiaľ, po „kádeháckom“ zamorení zrejme nebude stačiť len vetrať... Uveril som mu aj po Hríbovej relácii vo verejnoprávnej televízii, kde vysvetľoval obvinenie z minulosti a obhajoval svoj hodnotiaci systém. Už vtedy sa objavovali hlasy expertov, ktorí systém spochybňovali...

Je možná aplikácia takto nastaveného hodnotiaceho systému v policajnom zbore ? Sám vlastník tohto patentu síce pripúšťa zmeny a úpravy, veď preto stále beží len jeho skúšobná „verzia“. Otázkou zostáva, či je tento model správny vo svojej podstate, či nie je čas na jeho zrušenie. Viem, že to svojrázny policajný prezident nemôže z vlastnej pýchy urobiť a než by priznal vlastné pochybenie, radšej obetuje celú policajnú družinu. Zatiaľ má navonok slepú dôveru ministra vnútra, hoci podľa môjho názoru ten tuší, že niečo nie je v poriadku. Spišiakové priznanie, že 72% policajtov robí svoju prácu zle, vrhá dlhočizný tieň až ku kreslu na Pribinovej.

Kritika hodnotenia z radov polície a expertov, ktorí sa venujú tejto problematike, je stále silnejšia. Tvrdohlavý Spišiak sa proti vlastným obracia zavádzaním byrokracie a pomýleného systému, ktorý nezohľadňuje špecifiká policajnej práce. Ako inak si vysvetliť fakt, že policajtovi sa nezaráta do nového hodnotenia množstvo drobnej práce, ktorú musí aj tak vykonávať. Body nezíska za jednotlivé úkony, dôležité je výsledné objasnenie skutku. Ale k výsledku sa predsa treba nejako dostať... Ako je možné, že je postihovaný na plate za páchanie trestnej činnosti v jeho revíri a on musí sedieť na policajnej stanici, lebo nemá kvôli šetreniu v služobnom aute benzín... ( na 3- tisícovú odmenu po pár mesiacoch vo funkcii sa euríky našli )

Je scestné myslieť si, že obavy a neistotu vyvolanú zmenami po voľbách, rozširujú len neprajníci nového poriadku v zbore, tzv. zlí a dezorientovaní policajti, bezmocní opozičníci alebo štvaví pisálkovia. Policajti sú rovnakí ľudia ako ostatní, majú svoje rodiny, úvery, žijú svoj život. Avšak svojej práci a spoločnosti odovzdávajú to, čo si väčšina populácie neuvedomuje. Svoju vlastnú bezpečnosť. Je teda namieste upokojiť situáciu, prestať bezhlavo experimentovať a vytvárať z tak dôležitej inštitúcie pokusného králika.

Ak sa vo vnútri polícia rozloží neodborným vedením, ako sa majú cítiť občania ? Ak jednotliví policajti začnú pod zbytočným tlakom chybovať ( čo sa už deje ) a upravovať kvôli výplate štatistiky, bude v krajine bezpečnejšie ? Treba si uvedomiť, že čím budú policajti nespokojnejší, tým bude reálne horšia objasnenosť trestnej činnosti a spoločenský tlak na políciu sa bude neustále stupňovať.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?