Filmový začiatok roka

Autor: Miroslav Makyta | 1.2.2011 o 15:12 | (upravené 1.2.2011 o 15:35) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  950x

Nebýva zvykom, aby naše kiná vzali útokom slovenskí distribútori a v krátkom čase ponúkli mnoho vynikajúcich titulov. Rozhodol som sa podeliť o svoje dojmy v krátkych recenziách s 8 titulmi. Poznáš muža svojich snov Green Hornet 127 hodín Hon na čarodejnice Čierna labuť Pán Nikto Skutočná guráž Kráľova reč

Poznáš muža svojich snov

Woody Allen nemal nikdy problém s hereckými hviezdami, každý si chce zahrať v jeho filmoch. Aj v tomto rozprávaní sa stretli skvelí herci ( Anthony Hopkins, Gemma Jones, Naomi Watts, Josh Brolin, Antonio Banderas ) a s ľahkosťou ponúkli tragikomický pohľad na život a vzťahy v ňom. S horkosťou na jazyku, ale i s úprimných smiechom. Veľmi príjemná chuťovka.

Vizitka:
Poznáš muža svojich snov ( You Will Meet a Tall Dark Stranger )
USA / Španielsko 2010, romantická komédia
98 minút, české titulky, prístupný od 12 rokov
premiéra v kinách 20.1.2011 – MagicBox

Moje hodnotenie: výborné - 80%Green Hornet

Mal som možnosť vidieť klasický seriál Green Hornet zo 40-teho roku, preto som bol zvedavý, ako sa s témou vysporiadajú súčasníci. Som trochu sklamaný, lebo okrem zbesilého strihu, tvrdej muziky a pár trikov sa nový akčný hrdina nepredviedol s ničím novým. Seth Rogen vtipkuje a bol by radšej, keby to bola komédia, Jay Chou sa bral príliš vážne, Cameron Diaz vzala túto úlohu z nepochopiteľných príčin a Christoph Waltz bol jediný, ktorý svojmu zloduchovi dodal démonickosť i určitú nadsádzku.

Vizitka:
Green Hornet ( Green Hornet, the )
USA 2011, akčný, krimi, komédia
116 minút, slovenské titulky, prístupný od 12 rokov
premiéra v kinách 27.1.2011 – ITAfilm

Moje hodnotenie: dobré - 60%127 hodín

Koncom apríla 2003 sa Aron Ralston vydal do utažského kaňonu Blue John a nikomu nepovedal o svojich horolezeckých plánoch. Keď mu balvan v jednej rokline privalil ruku na predľaktí netušil, že prežije najťažších 127 hodín života. Snímok bol natočený podľa skutočnej udalosti.
Režisér Danny Boyle stále presviedča, že to vie a so svojím kameramanom vytvoril moderné filmové umenie. Bezvýznamná scéna ako sa Aron ( presvedčivý James Franco ) zľahka dotýka pri behu zaoblených utažských skál je fascinujúca a geniálna a takýchto scén je tu neúrekom. Posolstvo príbehu hovorí jasnou rečou, je o osobnej statočnosti a odvahe prekonať akúkoľvek prekážku. Udržať však divákovú pozornosť hodinu a pol pri podobnej skladbe príbehu je ťažké a nevyhneme sa zbytočnému naťahovaniu. V konečnom dôsledku našťastie zásadne neubližujú.

Vizitka:
127 hodín ( 127 Hours )
USA / Veľká Británia 2010, dobrodružný
94 minút, české titulky, prístupný od 12 rokov
premiéra v kinách 3.2.2011 – Tatrafilm

Moje hodnotenie: výborné - 90%Hon na čarodejnice

Výpravný film rozpráva príbeh križiaka Behmena ( Nicolas Cage ) a jeho priateľa Felsona ( Ron Perlman ). Po mnohoročných bojoch sa vracajú do vlasti, ktorú nachádzajú zdevastovanú morom. Cirkevní hodnostári sú presvedčení, že za chorobu je zodpovedná dievčina obvinená z bosoráctva a dvojici hrdinov rozkážu, aby ju dopravili do vzdialeného kláštora, kde sa podrobí prastarému ritual vymietania diabla.
Trochu pokulhávajúce, trochu mystické, trochu hlúpučké a trochu tajuplné... Chvíľami sa zdá, že by mohlo ísť o temnú stredovekú drámu okorenenú bosoráckym motívom, napokon to skončí ako tuctová fantasy záležitosť, čo je bohužiaľ na škodu.

Vizitka:
Hon na čarodejnice ( Season of the Witch )
USA 2011, dobrodružný, drama, fantasy
98 minút, české titulky, prístupný od 12 rokov
premiéra v kinách 3.2.2011 – Continental

Moje hodnotenie: priemerné - 50%Čierna labuť

V psychologickom thriller odohrávajúcom sa v prostredí newyorskej baletnej scény, vedie vizionársky režisér Darren Aronofsky ( Requiem za sen, Wrestler ) divákov na fascinujúcu a mrazivú cestu do vnútra mladej baleríny, ktorá sa kvôli vytúženej úlohe v Labuťom jazere stane až desivo dokonalou.
Filmy z umeleckého prostredia majú v sebe vždy svoje čaro, ale tu sa skĺbilo všetko to krásne, pre čo mám umenie rád. Natalie Portman v úlohe Ninyje famózna a jej výkon by mal byť korunovaný oscarovou nocou.

Vizitka:
Čierna labuť ( Black Swan )
USA 2010, dráma, thriller
110 minút, české titulky, prístupný od 12 rokov
premiéra v kinách 10.2.2011 – Tatrafilm

Moje hodnotenie: vynikajúce - 100%Pán Nikto

Anna sa po rokoch stretáva s Nemom a dá mu telefónne číslo. Na lístok s číslom vzápätí padne kvapka z neba a číslo rozmočí. Dva mesiace predtým si totiž istý brazilčan varil vajíčko a para, ktorá pri varení skondenzovala, vytvorila tú kvapku. A tak to pokračuje ďalej.Vo filme je vysvetlený tzv. Motýlí efekt ( mávnutie motýlich krídiel može na druhej strane planet vyvolať uragán ). Režisér Jaco van Dormael natočil výnimočný film plný nápadov, geniálneho vizuálneho I zvukového zobrazenia a hereckých výkonov.

Vizitka: Pán Nikto ( Mr. Nobody )
Kanada / Francúzsko / Nemecko 2009, dráma
133 minút, české titulky, prístupný od 15 rokov
premiéra v kinách 10.2.2011 – ASFK

Moje hodnotenie: výborné - 90%Skutočná guráž

S pokusmi o oživenie westernu sme svedkami v nepravideľných periódach v podstate neustále. Tento rýdzo americký žáner, ktorý si dlhé roky budoval svoju tradíciu za veľkou mlákou a bol na výslní, má svoje pravidlá a danosti. Posledné roky sa romantika Západu zmenila na prijateľnejšiu formu realizmu a pre mňa posledným takýmto skvostom boli Eastwoodovi Nezmieriteľní ( 1992 ). True Grit ide v týchto šľapajách, bratia Coenovci klasickú story o pomste obalili do dnešných šiat, ale ponechali tvrdú realitu Západu. A nevadí, že ide o remake starej klasiky Maršal ( 1969 ) s Johnom Wayneom. Drzé a odvahou zaslepené dievča ( vynikajúca Hailee Steinfeld ) chce pomstiť smrť svojho otca a najme si opilca Roostera Gogburna ( skvelý výkon Jeffa Bridgesa ) a v podstate retrospektívne rozpráva svoj príbeh. Veľký príbeh o pomste, spolupatričnosti, priateľstve a skutočnej odvahe.

Vizitka:
Skutočná guráž (True Grit )
USA 2010, western, dráma
110 minút, slovenské titulky, prístupný od 12 rokov
premiéra v kinách 17.2.2011 – Tatrafilm

Moje hodnotenie: vynikajúce - 100%Kráľova reč

Nebýva častým zvykom, aby sa ktokoľvek dostal do podobnej intímnej blízkosti kráľovskému rodu. Handicap kráľa Georgea VI. ( vynikajúci Colin Firth ) s vadou reči je zobrazený ako nesmierný boj zo samým sebou. Brilantné dialógy povyšujú snímok k sharespearovským vodám a herecké výkony sú ozdobou filmového umenia. Zvlášť by som sa pozastavil nad Geoffreyom Rushom, ktorý ako logoped Lionel a tzv. muž v pozadí prejavil nesmierný cit a dôvtip pre svoju postavu navzdory pedagogickej tvrdohlavosti. Ďalším príjemným prekvapením je kamera a scény pripomínajúce divadelné predstavenie. Všetko je ladené do strohých aristokratických farieb, a hoci na prvý pohľad film pôsobí chladne, je veľkou osobnou výpoveďou muža, ktorý na prahu druhej vojny zviedol boj vo svete i svojej duši.

Vizitka:
Kráľova reč ( King´s Speech, the )
Veľká Británia / Austrália 2010, historický, dráma
118 minút, české titulky, prístupný od 12 rokov
premiéra v kinách 10.3.2011 – Tatrafilm

Moje hodnotenie: výborné - 90%Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan s novým imidžom opäť pobavil. Poľsko bola jasná voľba, tvrdí

Peter Sagan sa po predčasnom odchode z Tour de France vracia do pelotónu.

KOMENTÁRE

Ľutujem, že som vám zabil brata

Aké ponaučenia sa dajú odniesť zo straty blízkeho?

KOŠICE KORZÁR

Vodárne predali pozemky developerovi. Ich šéf tam kúpil 24 bytov

Hreha: Byty sú moja súkromná vec.


Už ste čítali?