Stav súdnictva

Autor: Miroslav Makyta | 21.1.2011 o 15:05 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  1270x

So súdmi nemám osobné skúsenosti. Jedinou skúsenosťou bol rozvod a pri všetkej úcte, vďaka sudkyni som sa cítil ako najväčšia špina, ktorú treba potupiť. Nemal som pocit objektivity a nestrannosti.

Spoločnosť vníma, že súdnictvo je vo veľkých problémoch. Predovšetkým morálnych. Vysoké platy činiteľov sú akousi zábranou pred priamou korupciou a inými sofistikovanými hospodárskymi či spoločenskými výhodami. Lebo myslieť si, že ide všetkým len o peniaze môže byť mylné. Ak by tá zábrana vo forme výplat bola účinná, nemohli by sme byť denne svedkami podivných verdiktov. Lenže sudcovia nenamietajú na výšku svojho platu, takže je predpoklad, že sú dostatočne chránení pred rôznymi neduhmi. A tu prichádza k rozporu. Prečo sú potom rozhodnutia kontroverzné ?

Pre objektivitu treba uznať, že naše zákony z dielne poslancov sú do značnej miere deravé ako ementál a ak chceme byť právnym štátom, sudcovia musia rozhodovať podľa nich.

Ďalším problémom je medializovaná kauza dorovnania platov so špeciálnymi sudcami. Dotknutí sudcovia sa cítia diskriminovaní a hoci nemajú oporu v zákone, žiadajú od štátu peniaze. Je to nanajvýš podivné, lebo oni podávajú žaloby na nemajetkovú ujmu. O morálnom probléme, že si rozhodujú vo veci sami sebe ani nehovoriac. Tento stav nemá obdobu a normálny človek neveriacky krúti hlavou.

Táto kasta už dávno stratila svoj kredit a bude dlho trvať, kým sa vráti poctivosť a morálka. Byť hrdý, že som odetý v talári a nesnažiť sa hrať na dve strany je v dnešnom ponímaní utópiou.

Súdnictvo je zamorené zlým ovzduším. Ryba smrdí od hlavy, resp. súdnictvo smrdí od Najvyššieho súdu, takže sa niet čomu diviť. V celej inštitúcii treba urobiť veľký prievan, aby sa dobre vyvetralo a prišiel čerstvý vzduch. Táto zatuchnutá inštitúcia to potrebuje ako soľ.

Slušný človek nechce mať so súdmi nič spoločné a zločinec sa ich neobáva.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?