reklama

Malacky vo víre času

Odborníci sa zhodujú na štyroch verziách pôvodu názvu mesta Malacky. Jedna vraví, že je to odvodené od slova "mláky" podľa močarísk na tomto území. Druhá verzia podľa slova "mlacky" to označuje miesto, kde sa mlátilo žito. Tretia verzia je podľa maďarského slova "malac", resp. "malacka", čo znamená svinka alebo prasiatko. Posledná verzia má oporu v najstarších listinách, kde sa spomína oblasť "Maluchka", resp. "Maliska". Rozhodol som sa urobiť chronologickú exkurziu do hlbokej minulosti až po súčasnosť a priblížiť všetkým čitateľom históriu Záhoria a mesta Malaciek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

TREŤOHORY ( miocén ) – Geológia nás učí, že celé Záhorie bolo pokryté oceánom. Na konci miocénu nastalo prepadnutie Viedenskej panvy a bolo vyplnené oceánom II. mediteránu, o čom svedčia piesky a pieskovce na mnohých miestach Záhoria. Časom sa celá oblasť začala dvíhať, spojenie s oceánom sa prerušilo a na mieste vzniklo sarmatské jazero. Voda v jazere sa stala postupne sladkou. Usadeniny ( íly šedozelenej farby, piesky a pieskovce ) všetkých období tvoria základ Záhorskej nížiny. Na konci treťohôr zmizlo sladké sarmatské jazero. Bola to doba vzniku potokov a riek. Rieka Morava a riečna erózia bola dôležitým faktorom ovplyvňujúcim Záhorie. Podobne aj počasie, ktoré sa zmenilo z vlhkého na teplé. Vietor roznášal piesok po celej nížine, vznikali duny a presypy.

35 000 ROKOV PRED KRISTOM – V jaskyni „Dzeravá skala“ pri Plaveckom Mikuláši sa v r. 1912, 1913 a 1950 našli stopy szeletskej kultúry - kostené a kamenné listovité hroty, ktoré slúžili ako lovecké zbrane. Nič iné sa nenašlo, takže sa usudzuje, že paleolitický lovci sem prišli s hotovými nástrojmi a jaskyňu používali len ako skrýš k lovu.

23 000 ROKOV PRED KRISTOM – V tejto jaskyni sa našli aj pozostatky tzv. gravettskej kultúry. Praveký ľudia tu mali primitívny príbytok a pracovné nástroje. Našiel sa vzácny hrot oštepu vyrobený z mamutieho kla.

2 000 – 700 ROKOV PRED KRISTOM – Z doby bronzovej sa medzi chotármi „Inzulou“ a „Od husára dzíle“ našiel bronzový oštep s tuľajkou s listovým ostrím a bronzové krúžky lichobežníkového priemeru so stopami po odlievaní.

400 ROKOV PRED KRISTOM – Na území, kde ležia dnešné Malacky sa našli dve keltské mince typu Biatec.

OKOLO ROKU 100 PO KRISTOVI – Záhorie bolo pod silným vplyvom Ríma. Smerom na Veľké Leváre a v blízkosti Lábu sa v r. 1955 našlo popolnicové pohrebište ( bronzové nádobky so sponami nordického typu ).

OKOLO ROKU 114 – DO ROKU 180 – Za cisára Trajána bola v Stupave rímska stanica s 500 vojakmi.

ROK 141 – V lokalite dnešných malackých ulíc Štúrová – Stupavská sa našiel hromadný nález rímskych mincí.

6. STOROČIE – Záhorie patrilo Avarom, po ktorých sa pri Gajaroch a Moravskom Jáne našli radlice, čeriesla a jednoduché pluhy.

ROK 623 – Z čias Samovej ríše sa zachovalo pri Devínskej Novej vsi avarsko- slovanské pohrebisko.

9. STOROČIE – Po príchode Slovanov na naše územie patrilo Záhorie do Veľkomoravskej ríše. Bolo pomerne husto osídlené, o čom svedčia nálezy v lokalitách Záhorská Ves, Suchohrad, Devínska Nová Ves, Gajary, Vysoká pri Morave, Kostolište či Kopčany. Pôvodný kostol sv. Martina v Kostolišti bol postavený v tomto období ( r. 970 ) a pomáhal pri úsvite kresťanstva. Lokalita Malaciek sa začala osídlovať v tomto období. Vznikla osada „Rádek“ ( charakteristická pálením dreveného uhlia, cihelňami a hrnčiarstvom ) a osada „Dolný konec“ zvaná „Maluchka“ ( s poľnohospodárskou produkciou ).

ROK 1 000 – Po páde Veľkej Moravy Záhorie zabralo vznikajúce Uhorské kráľovstvo na čele s kráľom Štefanom I. a postupne z neho urobilo konfínium, t. j. územie medzi skutočne obsadenou hranicou a vnútornou obrannou hranicou, tvorenou lesnými zásekmi.

ROK 1206 – Nie je jasné, či v tomto roku existovali Malacky ako samostatný subjekt, alebo len ako objekt záujmu ( podobne ako Skalica ). Prvú zmienku o tejto lokalite zvanej "Maliscapotoka" našli historici v tomto roku v darovacej listine kráľa Ondreja II., ktorý daroval pozemky chotára Plavecký Štvrtok po potok Malina grófovi Alexandrovi z rodu Hunt-Pázmany.

ROK 1231 - Kráľ Ondrej II. vydáva novú listinu, v ktorej ide „o celú zem menom Maluchka“, takže sa domnievame, že „Rádek“ bol už spojený s „Dolným koncom – Maluchkou“.

ROKY 1241 – 1242 – Pustošivé nájazdy Tatarov na Záhorie. V tých časoch vznikla osada „Domky“, chudobná štvrť remeselníkov a sluhov, vznikali obranné vodné hrady ( Stupava, Holíč ), základy malackého bol na mieste Čierneho kláštora ( pod týmto pojmom chápeme sakrálny komplex tvorený kláštorným kostolom Nepoškvrneného Počatia Panny Márie a františkánskym kláštorom, obohnaný tehlovými hradbami so štyrmi baštami ).
Z obce Plavecký Štvrtok vznikla trhová osada na tzv. Tŕňovej ceste z Viedne cez Záhorie do Bratislavy.

ROK 1373 – Kráľ Ľudovít Veľký vyslovuje ochranu českým kupcom v ochrannej listine, v ktorej spomína Gnár ( Gajary), Kykrillen ( Kostolište ) a Malaczka ( Malacky ).

ROK 1428 – Husiti na jednej strane šírili nové myslenie, na strane druhej vojnová mašinéria ich vojvodcov drancovala a plienila nové územia. Pod vedením kňaza Prokopa Holého husiti postupne vyplienili všetky záhorácke sídla.

ROK 1453 – Po vymretí rodu Hunt-Pázmany dostal do zálohy Plavecký hrad a Malacky gróf Serédy.

ROK 1458 – Pretransformovaní husiti, tzv. bratríci, po vytlačení z Čiech, zakladali svoje sídla na Záhorí. Nakoľko Malacky nikdy nemali hradby ( na rozdiel od Skalice ), boli opäť dobité.

ROK 1526 – Po Dóžovom povstaní ( r. 1514 ) smutne známy Ján Zápoľský v boji proti Habsburgovcom vraj zničil vodný hrad v Malackách.

ROK 1561 – Malacky mali okolo 500 obyvateľov ( Bratislava 5 000 ) a 35 port ( poplatných domov ).

ROK 1566 – Malacky patrili rodu Balassovcov.

ROK 1573 – Malackám bol udelený štatút zemepánskeho mestečka. V tých časoch sa začína stavať lovecký kaštieľ na mieste zničeného vodného hradu.

ROK 1577 – Na malackom pečatidle sa po prvýkrát objavuje známy erb mesta.

ROK 1588 - Habáni založili náboženskú obec vo Veľkých Levároch, keď doposiaľ žili v Malackách na Džbankárni v uzavretej komunite.
Onedlho si malačania na potoku Malina urobili rybník.

ROK 1596 – Postavila sa prvá škola v Malackách.

ROK 1622 – Za 27 000 zlatých kúpil Pavel IV. Pálfi od svojej sestry Magdalény, vdove po Petrovi Balassovi, panstvo Plaveckého hradu ( kam patrili aj Malacky ).

ROK 1638 - Malacky sa stali samostatnou farnosťou ( sídlo bolo v najstaršej dochovanej stavebnej pamiatke v meste v kostole Najsvätejšej Trojice, tzv. biely kostol ) a oddelili sa od Kostolišťa kam patrili od r. 1121.

ROK 1653 – Príchodom františkánov do Malaciek bol prestavaný Čierny kláštor ako ho poznáme. Postupne sa stal pilierom katolíckej vzdelanosti.

OKOLO ROKU 1650 – Keďže bolo mesto dôležitým bodom ciest sever - juh a východ - západ, postavila sa tridsiatková stanica - prepriahací hostinec „Bersón“ ( názov po poslednom majiteľovi ).

ROK 1653 – V prestavanom Čiernom kláštore sa začala písať kronika. 26. novembra zomrel Pavel IV. Pálfi, telo pochovali v Bratislave, ale srdce opatrovali v kláštore do r. 1830 kedy sa stratilo.

ROK 1660 – Biskup Tomáš Pálfi posvätil sväté schody, ktoré postavil už nebohý palatín Pavel IV. Pálfi.

ROK 1666 – Po troch rokoch pálfiovci postavili na voľnom priestranstve zámok, pred ktorým bol rybníček, neskôr premenený na vodotrysk s Tritónom ( dnes je socha pri mestských WC ). Zámocký francúzsky park bol riešený sochami, bludiskami, dančou oborou a lipovou alejou. Hlavný vstup bol Čiernou bránou a vedľajší Bielou bránou ( od Rádku ). Pri Čiernej bráne bol domček s vrátnikom ( dnes reštaurácia ). Podzemné tajné chodby viedli zo zámku na Rohožník do Čierneho kláštora a do Malého kaštieľa ( dnes neexistujúci ).

ROK 1672 – Na farskom kostole na Dolnom konci bola pristavaná veža s hodinami.

ROK 1703 – Kurucké vojská v časoch povstania Rákocziho prebývali v malackom kaštieli a na Táborisku.

ROKY 1731 – 1741 – Po požiaroch bol farský kostol opäť prestavaný.

OKOLO ROKU 1750 – Postavená socha sv. Anny oproti vchodu do Čierneho kláštora.

ROK 1771 – Bola otvorená pošta v meste.

ROK 1783 – Postavený stĺp v strede križovatky, tzv. Severínek ( socha sv. Františka Xaverského alebo sv. Jána Nepomuckého ? ).

ROK 1808 – Malacky s 2 353 obyvateľmi zachvátil požiar, ktorý zničil takmer celé mesto.

ROK 1809 – Napoleonské vojská v Malackách.

ROK 1835 – Zomrel pán Entner a je pochovaný na katolíckom starom cintoríne ( je to najstarší hrob ).

ROKY 1850 – 1869 – Fungoval okres Záhorie.

ROK 1869 – Vedľa dnešnej Synagógy bol na brehu Malinského potoka postavený okresný súd ( od r. 1959 Pioniersky dom, po jeho zbúraní v r. 2005 vznikol Lidl ).

ROK 1871 – Vznik I. Sporiteľne vedľa bočného vchodu do kláštora. Vzniká pivovar Holczer a liehovar, ktorý patril Sternovi a Jelínkovi.

ROK 1875 – Z iniciatívy Mikuláša Pálffyho bol založený dobrovoľný hasičský zbor.

ROK 1881 – Postavenie kaplnky svätej Anny pri Stupavskej ceste, kde stojí dodnes.

ROK 1886 – Statkár Spitzer dal postaviť na vlastnom pozemku Dom zhromažďovania – Synagógu a daroval ju židovskej obci. Pôvodná stará židovňa ( na mieste Športovej haly Malina ) z r. 1838 už nestačila.

ROK 1888 – Z Malého kaštieľa pri potoku Malina sa stáva škola pre potreby ženského rádu sv. Vincenta.

ROKY 1890 – 1910 – Mesto malo vyše 5 000 obyvateľov.

ROK 1891 – Po piatich rokoch stavania otvorili jednokoľajnú železnicu.

ROK 1894 – Postavená škola na Záhoráckej ul.

ROK 1895 – V r. 1918 malo 18 účastníkov telefón.

ROK 1896 – Postavená nová škola ( dnešný hostinec Gajdár ).

ROK 1899 – Vyhorela Synagóga.

ROK 1902 – Na dnešnej Radlinského ul. zakladá Piško zámočníctvo a kotlárstvo.

ROK 1918 – Na konci októbra opustil Malacky posledný Pálfi Mikuláš XIII. Už 3. novembra vznikol prvý národný výbor, orgán mestskej samosprávy 1. Československej republiky.

ROK 1922 – Na mieste starého liehovaru vznikne podnik Slopak.

ROK 1926 – Františkáni otvorili nové gymnázium za kláštorom.

ROK 1927 – Singer kúpil a dostaval kino, predtým sa premietali americké grotesky v Nádražnej reštaurácii a v Bersóne ( dnes neexistuje ).

ROK 1928 – 29 – Vo františkánskom gymnáziu učí kreslenie významný maliar a grafik Ľudovít Fulla.

ROK 1930 – Mesto malo 7 213 obyvateľov a získalo jarmočný štatút ( konali sa krajinské, týždenné a denné jarmoky ).

ROK 1932 – Bola dostavaná škola J. Dérera a Sokolovňa.

ROK 1933 – Evidovaných 301 priemyselných a obchodných živností.

ROK 1936 – Prvá stabilná benzínová pumpa vedľa dnešnej budovy súdu ( v r. 2006 po dlhých rokoch nefungovania odstránili jej torzo ).

ROK 1938 – V októbri vznikla Hlinková garda.

ROK 1939 – Definitívna právna likvidácia pálfiovských majetkov.

ROK 1944 – 7. mája odhalili sochu generála Štefánika ( komunisti ju v 50-tych rokoch zhodili, od r. 2006 opäť stojí zreštaurovaná socha na svojom mieste ).
Koncom novembra sa zrodil partizánsky protifašistický odboj.

ROK 1945 – 4. apríla boli Malacky oslobodené 6. jazdeckým zborom generálporučíka Sokolova.

ROK 1946 – Boli postavené bytové domy na súčasnej ul. 1. mája.

ROK 1949 – Piškové železiarstvo, veľkoobchodníka s pletivom Žaluďa, zámočníka Žilavého a galvanizátora Svobodu včlenili pod podnik Šandrik Dolné Hámre. Potom sa podnik volal do r. 1956 Kovoslužba, do r. 1959 Kovostroj, do r. 1965 Brandýske strojárne a zlievarne, do r. 1968 Agrostav Prostejov, do r. 1976 Turčianske Strojárne a od r. 1977 po nežnú revolúciu ZŤS.

ROK 1950 – Malacky majú 8 166 obyvateľov. Dokončil sa mestský vodovod.
V apríli v noci ŠTB a Ľudové milície obsadili všetky rehoľné domy a osud františkánov v meste sa po 300 rokoch naplnil. V kláštore bola barbarsky zničená knižnica, ktorá obsahovala mnoho tisíc zväzkov.

ROK 1951 – Vznikli Západoslovenské nábytkárske závody.

ROK 1953 – Vznikli podniky Vojenské lesy a majetky a Záhorské liehovary a konzervárne.
Bola zahájená plynofikácia mesta.

ROK 1955 – Postavili sa vojenské bytovky na dnešnej ul. Ľ. Zúbka.

ROK 1956 – Vznikol podnik Lesný závod a postavilo sa sídlisko na ul. 1. mája.

ROK 1957 – Na jeseň sa všetky zdravotné zariadenia premiestnili do opusteného pálfiovského zámku.

ROK 1960 – Koniec okresného mesta Malacky, Záhorie patrí pod okres Bratislava – vidiek.

ROK 1963 – 1969 - Vznik Kožatexu, čističky odpadových vôd, rozšírenie pošty, postavenie štátneho gymnázia.

ROK 1969 – V Bratislave zomrel vynikajúci spisovateľ Ľudo Zúbek, pochovaný je na miestnom cintoríne.

ROK 1971 – Zomrel rodák z Kostolišťa, významný maliar Martin Benka.

ROK 1972 – Po 7 rokoch a mnohých problémoch bola otvorená nemocnica s poliklinikou v Zámockom parku.

ROK 1973 – Po štyroch rokoch prác odovzdali 5. novembra diaľnicu z Malaciek do Bratislavy. V r. 1978 bol dokončený úsek z Malaciek do Kútov.

ROK 1974 – Mesto má 13 231 obyvateľov. Bolo čiastočne ukončené sídlisko Domky.

ROK 1975 – Skolaudovaný nadjazd vedúci z diaľnice priamo do centra mesta. Za obeť mu padol potok Malina, ktorý zakopali do potrubia, Jursov rybníček a časť Zámockej aleje.
Zomrel maliar Michal Tillner, ktorý sa zaslúžil o založenie Mestského múzea.

ROK 1976 – 1983 - Postavili sa predajne Otex a Obuv pri stanici, sídlisko Juh, paneláky na Záhoráckej ul.,obchodný dom Jednota na hlavnej križovatke.

ROK 1984 – 16 640 obyvateľov.

ROK 1986 – Postavená reštaurácia Nová Športka, z ktorej bol neskôr Mestský úrad, teraz Mestská knižnica.

ROK 1989 – V časoch nežnej revolúcie bolo 17 750 malačanov.

ROK 1991 – Rok založenia mestských novín Malacký hlas.

ROK 2004 – Zreštaurovaná fasáda Synagógy a postavený Inkubátor pre malých a stredných podnikateľov.

ROK 2005 – Sveteľná križovatka pri Lidli.

ROK 2006 – 3. augusta zomrel profesor a literárny vedec Trebišovský ( spolu so Šípom napísali dve publikácie „Malacky – kapitoly z dejín mesta" ).
Začala výstavba chodníkov po oboch stranách Záhoráckej ulici.
15. – 17. septembra veľkolepé oslavy k 800 – ročnici prvej písomnej zmienky mesta. V Malackách žije 18 260 obyvateľov.

ROK 2008 – Po rokoch dokončená úprava Zámockého parku.

ROK 2009 – Veľká víchrica v júli spôsobila značné materiálne škody na mestskom a súkromnom majetku. Veľké škody boli spôsobené aj v revitalizovanom Zámockom parku.

ROK 2010 – Po troch mesiacoch prác bol opravený nadjazd vedúci do centra mesta.


Miroslav Makyta

Miroslav Makyta

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  250
  •  | 
  • Páči sa:  744x

Hľadám svoj priestor a našiel som ho. Zoznam autorových rubrík:  Film a literatúraRecenzieTvorbaMiesto pre životSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu