Poplatky nadovšetko – praktiky malackej nemocnice

Autor: Miroslav Makyta | 19.3.2012 o 20:15 | (upravené 19.3.2012 o 20:21) Karma článku: 11,12 | Prečítané:  1171x

Je to pár mesiacov, čo chcela pravicová vláda transformovať nemocnice na akciové spoločnosti. Rozdiel medzi príspevkovými organizáciami a akciovkami je len v právnej rovine a podľa Ministerstva zdravotníctva nemá vplyv na poplatky, pacientovi bude naďalej poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť. Oponenti tvrdia, že pacienti budú platiť aj za úkony, ktoré mali doteraz bezplatne a prípadný krach akciovky povedie k jej sprivatizovaniu. Toľko politické deklarácie.

K pochopeniu problému je dôležité pripomenúť, že rozsah medzi štandardom a nadštandardom v zdravotníctve sa veľmi ťažko určuje a v konečnom dôsledku mnohé nemocnice vyberajú poplatky aj za upratanú izbu, toaletný papier či čisté obliečky, čo mi pripadá v 21. storočí ako bezbrehá drzosť. K týmto praktikám sa priznáva aj Asociácia nemocníc Slovenska. Takže neexistujúca legislatívna hranica dáva priestor na zdieranie pacientov. Lenže...

Zákonodarca myslel na rozsah uhrádzanej zdravotnej starostlivosti. Zákon 577/2004 Z.z. hovorí v § 3 o neodkladnej zdravotnej starostlivosti a zdravotných výkonoch a v bode 2, že na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádzajú aj zdravotné výkony, ktoré predstavujú nevyhnutný predpoklad na správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti a ktoré vedú k zisteniu choroby. V bode 3 sú definované zdravotné úkony, ktoré vedú k záchrane života, vyliečeniu choroby, zabránenie vzniku závažných zdravotných komplikácií ap.

Napokon ešte jedna poznámka: výkony, ktoré vedú k zisteniu ochorenia a určeniu diagnózy sa plne hradia z verejného zdravotného poistenia.

V nemocnici v Malackách nejde o štandard alebo neštandard, pacientoch sú ponúkané termíny vyšetrení na horizont niekoľkých mesiacov, ale ak si zaplatia poplatok, vyšetrení budú v krátkej dobe. Platí to na každom kroku pri akejkoľvek chorobe. Ide o obyčajné vydieranie zo strany akciovej spoločnosti, ktorá si urobila z chorôb pacientov biznis.

Existuje prípad, keď má žena každodenné zdravotné problémy a sériu vyšetrení potrebných pre stanovenie diagnózy ma rozpísaný na pol roka dopredu. Ak si však priplatí...
Existuje prípad, keď pacientka potrebovala CT-čko, lebo mala problémy s chrbticou a žiadali od nej poplatok, lebo to nehradí zdravotná poisťovňa. V Bratislave to poisťovňa uhradila bez problémov...
Existuje prípad, keď príde pacient týždeň pred operáciou na dohodnuté predoperačné vyšetrenia a odrazu zistí, že vyšetrenia mu môžu urobiť až po termíne operácie. Absurdné ? Stačí zaplatiť a vyšetrenia sa môžu urobiť hneď.

Nikto neprotestuje pri platení poplatkov, ak dostane nadštandardnú izbu s televízorom, ak môže byť vybavený u lekára prednostne, ale robiť „prednostných“ pacientov zo všetkých a inkasovať nemalé sumy je nehorázne. Z tohto pohľadu sa komfortné prostredie v nemocnici, resp. klimatizácia na operačných sálach zdajú len ako pozlátko.

Nemocničné akciové spoločnosti sú aj o transparentných finančných tokoch v systéme. Ale to je len polovica pravdy. Tá druhá hovorí o zneužívaní chorých, zväčša starých pacientov, ktorí sú nútení za všetko zaplatiť, aby sa dožili aspoň stanovenia diagnózy.
Alebo to takto funguje len v Malackách ?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?