Kleptokratická partokracia

Autor: Miroslav Makyta | 4.2.2012 o 1:08 | (upravené 4.2.2012 o 1:13) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1142x

Je to tak, pod týmto krkolomným názvom sa skrýva podstata súčasných problémov v spoločnosti. Politici a politické chobotnice kradnú zo štátneho a občania – voliči sa pokorne prizerajú...

Zdá sa, že idylickým pomerom po dvoch dekádach odzvonilo. Dnes nie je v kurze štrngot kľúčov, ale hádzanie banánov. Nie preto, že by sme boli banánová republika, ale ak sa nič nezmení, tak sa ňou veľmi rýchlo staneme.

Politici v našej krajine dávno stratili svoj morálny kompas. Skĺzli do ekonomických vôd hlbšie ako je prípustné a nemajú tendenciu ani vynoriť hlavu. Oni totižto nie sú vo vode, ale v močiari a ten ich už nikdy nepustí. Utopení v bahne, neustále klesajúci, hlásia svetlé zajtrajšky, lebo im nič nezostáva. Musia klamať, je to ich jediný argument.

V priebehu rokov si uzurpovali moc do takej miery, že slovami jedného nemenovaného politológa, zrejme robili zákony tak, aby mohla korupcia prerastať spoločnosťou a mohli z nej veselo ťažiť. Niet sa čomu diviť, financovanie politických strán je neustále zahalené v hmle a dosadzovanie politických nominantov nemá konca-kraja. Možno si to viacerí neuvedomujú, ale toto je tá metla, ktorá rozožiera spoločnosť ako rakovina. A od tohto problému sa odvíja aj Gorila.

Naša skur... pardón, skorumpovaná spoločnosť má jedinú šancu. Zbaviť sa zdiskreditovaných politikov a zvoliť novú krv. Nikto nikdy nezaručí, že budú lepší ako ich predchodcovia, ale to je daň za demokraciu. Tá niekedy bolí, ale treba to risknúť.

Prečítal som si Gorilu a je to ozaj najnižší suterén. Je to určitá symbolika, ale po súčasných demonštráciách mi napadá jediná myšlienka: príde víťazný február ? Chápem, že toto slovné spojenie môže evokovať nepríjemné pocity, ale v novodobých dejinách sa môže stať novým synonymom. Verím, že tieto horúce mrazivé dni dokážu mobilizovať odhodlaných k zmene.

Súhlasím s mierovými protestmi demonštrujúcich. Mali by poznať mantinely slušnosti, lebo len slušnosťou môžu vyzývať politikov k slušnosti. Mali by formulovať svoje požiadavky reálne, v zmysle platnej legislatívy a nie anarchisticky, ako je odklad volieb alebo odvolanie namočených členov vlády. Skôr by sa mali zamerať na tlak na politické strany, lebo len tie sú vinné v tejto kauze a len oni môžu zrušiť kandidujúcich politikov na svojich kandidátkach a napokon aj na prepotrebnú zmenu volebného zákona.

Premýšľal som, či majú protesty význam. Dávno viem, že áno ! Ľudia platia dane a majú dôvod, aby ich politici neokrádali. Je dôležité, aby ľudia pomohli svojimi aktivitami prebudiť spiacich poctivých a primäť ich k „neposlušnosti“. Lebo tí nezodpovední zodpovednosť dávno stratili.

V Chorvátsku, Izraeli, Nemecku súdili politikov. Len u nás sú zatiaľ nedotknuteľní a línia politici – polícia – prokuratúra - súdy je absolútne prehnitá ( najnovšia správa o bleskovom súdnom rozhodnutí voči Nicholsonovej knihe je bezprecedentným dôkazom, ako to u nás funguje ). Popretŕhať väčšinu zväzkov bude náročná cesta, ale len tá nás dokáže skutočne oslobodiť.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?