Galko, Ucho a strata súdnosti

Autor: Miroslav Makyta | 22.11.2011 o 8:20 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  1805x

Pamätáte si na deprimujúcu drámu Ucho od Karla Kachyňu ? Normalizačný valec ju okamžite pochoval na večné časy do trezoru, našťastie novembrové udalosti ju vytiahli von a diváci mali možnosť vidieť, akým spôsobom fungovala vtedajšia komunistická moc voči vlastným ľuďom.

Nie som naivný, aby som si myslel, že v našom demokratickom zriadení neexistujú „uši“. V súčinnosti s políciou s nimi pracuje aj VOS ( Vojenské obranné spravodajstvo ), ktoré má za úlohu čeliť rizikám z vnútra štátu, ako je napríklad terorizmus či ochrana zvrchovanosti. Tu sa vynára otázka, akým spôsobom boli dotknutí novinári hrozbou pre tento štát, ak kontrarozviedka iniciovala a trenčiansky sudca odobril tento postup ? Toto je totiž jediná legitímna otázka v celej kauze. Ak to nie je niekomu známe, tak VOS získavalo informácie nielen od odpočúvaných novinárov v kauzách z Ministerstva obrany, ale zhromažďovalo aj údaje, ktoré s nimi nesúviseli. Ak však VOS získavalo informácie nevojenského charakteru, malo na to právo ? Na tieto činnosti máme predsa políciu a SIS.

Plná podpora ministrovi z jeho materskej strany je typickou stratou súdnosti, s akou sa v našich politických vodách často stretávame. A Galko sa namiesto vysvetlenia uchýlil k ničnehovoriacemu vyhláseniu a zdupkal pred legitímnymi otázkami novinárov. Už jeho prístup potvrdil maslo na hlave. Svoj postoj zaujal ako zvyčajne aj Fico, keď zlomyseľne vyhlásil, že Galkovi akosi narástli uši z toho odpočúvania. Aké typické pre naše politické stáda.

Či sa to niekomu páči alebo nie, z Galka je politická mŕtvola a nič na tom nezmení ani dôkladné vyšetrovanie. Podobné zlyhanie ministra, kontrarozviedky ( resp. sudcu ) je v demokratickej spoločnosti neprípustné a bolo by smutné, ak by sa ľudia, ktorí robia svoju prácu, báli. Tak ako hrdinovia Kachyňovho filmu.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?