Dvadsaťdva novembrov

Autor: Miroslav Makyta | 16.11.2011 o 16:30 | Karma článku: 6,50 | Prečítané:  708x

V našej novodobej histórii je november predel rozlišujúci dva režimy, dva politické systémy, dve zriadenia. Z hľadiska ľudských slobôd je rozdiel markantný, o tom niet pochýb. Ale dobre si pamätám aj na túžby a nádeje z uzimených námestí, dobre si pamätám na sny všetkých, akoby boli len moje, na sny o dobehnutí vyspelých krajín, o blahobyte a pokojnom živote bez príkorí, ktorými nás častoval odchádzajúci režim. Tóny piesne o sľubovanej láske, euforická nálada neskorej jesene a štrngot kľúčov však zanikli v neúprosnom čase... Ľudská sloboda je draho vykúpená novým politickým systémom.

Toľko perohryzov ( otcov obľúbený výraz ) ako máme dnes sme nemali nikdy. Ak sme za komunistov kritizovali byrokraciu, dnes sa táto geometricky znásobila. Na všetko potrebujeme papier, kilá papiera, tony papiera. Byrokrati všetkých úradov a firiem sa spojili a raz vytnú aj posledný strom...

Dlh, strašiak súčasnosti, postupne ničí obyčajného človeka, ktorý sa rýchlo naučil žiť na dlh, lebo ho k tomu spoločnosť nabáda. Lenže ničí aj štáty, ktoré boli doteraz ako-tak odolné voči tomuto fenoménu. Určite by to prišlo aj za boľševika, ale tempo, ktoré sme zvolili, urýchľuje proces skazy. Nechceme šetriť na „nevyhnutnú“ hnuteľnosť celé mesiace, chceme ju hneď, a aj ju dostaneme za akúkoľvek cenu.

Nie nadarmo sa vraví, že korupcia je zhubný nádor spoločnosti. Treba ho nekompromisne vyrezať, lebo nakazí celý organizmus. Máme to zakorenené z minulosti, že lekárovi treba doniesť kávu alebo hus, že sa bez malého úplatku syn nikam nedostane. Súčasnosť nás rýchlo naučila pýtať a dávať viac, nechcieť len bonboniéru, či tisícku ( v korunách ) a v obálke. Chceme milióny ( v eurách ), chceme benefit hneď a teraz.

November sa stal predelom. Nielen v systéme, ale i v zmýšľaní. Dravci vyliezli z noci a promenádujú sa na dennom svetle, nič sa im nestane, sú velebení a skoro uctievaní. Na zločincov je zákon prikrátky, lebo zákon je postavený na ich mieru, takže sa dokážu vyparagrafovať takmer zo všetkého. Politici žmýkajú štát ako dojnú kravu, lebo si z nej urobili dojnú kravu a populizmus, zavádzanie a klam sú pracovnými metódami.

A obyčajný občan ? Tomu zostala čistá spomienka na november, na tie uzimené podvečery za tónov melodických piesní o láske a pravde, ktorá zvíťazí. Len títo obyčajní ľudia si zaslúžia tento sviatok, lebo mu dňom i nocou vo svojej práci a zmýšľaní nikdy neurobili hanbu.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?